Kryeministri Francez ngre alarmin: Omicron po përhapet me një shpejtësi të frikshme

18 Dhjetor 2021, 10:16, Kosova & Bota CNA
Kryeministri Francez ngre alarmin: Omicron po përhapet me një

Varianti Omicron po “përhapet me një shpejtësi të frikshme” në Evropë dhe ka të ngjarë të bëhet dominues në Francë nga fillimi i vitit të ardhshëm, ka paralajmëruar kryeministri francez Jean Castex.

Kujtojmë se Franca ka vendosur kufizime të rrepta udhëtimi për ata që hynin nga Mbretëria e Bashkuar.

Mbretëria e Bashkuar deri më tani ka qenë më e goditura në rajon, me afro 15,000 raste të konfirmuara të Omicron. Në të gjithë kontinentin, zyrtarët shëndetësorë po përgatiten për një valë infeksionesh.

Sipas bbc, kufizime shtesë u njoftuan në Gjermani, Republikën e Irlandës dhe Holandën të Premten, ndërsa qeveritë kërkojnë të frenojnë valën.

Evropa ka parë tashmë më shumë se 89 milionë raste dhe 1.5 milionë vdekje të lidhura me Covid-in, sipas shifrave të fundit të BE-së.

Franca mbylli kufijtë e saj për njerëzit që udhëtonin nga Mbretëria e Bashkuar për biznes ose turizëm në orën 23:00 të premten, me radhë të mëdha që u formuan në terminalet e Portit të Dover dhe Eurostar ndërsa njerëzit u përpoqën të hynin përpara se ndalimi të hynte në fuqi.

Nuk është i vetmi vend që shtrëngon kontrollet e tij. Në fillim të kësaj jave, Italia, Greqia dhe Portugalia njoftuan se vizitorët nga BE do të duhet të paraqesin një rezultat negativ të testit pas mbërritjes – edhe ata që janë vaksinuar.

Duke folur disa orë para hyrjes së rregullave të reja, Castex tha se kufizimet e udhëtimit ishin pjesë e një sërë masash që po merren për të frenuar valën e infeksioneve.

Ato përfshijnë shkurtimin e hendekut midis dozës së dytë dhe të tretë të vaksinës dhe kërkesën për një vaksinim të plotë për të hyrë në restorante dhe transport publik në distanca të gjata.

Për më tepër, të gjitha festimet zyrtare të Vitit të Ri dhe shfaqjet e fishekzjarreve janë anuluar./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga