Sfidoi masat anticovid/ Arrestohet ish-kryeministri Sllovak

17 Dhjetor 2021, 11:57, Kosova & Bota CNA
Sfidoi masat anticovid/ Arrestohet ish-kryeministri Sllovak

Policia ka arrestuar ish-kryeministrin e Sllovakisë Robert Fico para kamerave televizive drejtpërdrejt, kur ai u përpoq të jepte një deklaratë për mediat për të nisur një protestë, pavarësisht kufizimeve në përmasat e turmës.

Sipas dw, Fico u arrestua për organizimin e një proteste kundër qeverisë në Bratislavë, të cilën policia e ndaloi për shkak të masave epidemiologjike në fuqi.

Sllovakia ka qenë një nga vendet anëtare më të goditura të BE-së, me një rritje që mbushi spitalet dhe e detyroi atë të kthehej në masat e bllokimit.

Në fund të nëntorit, qeveria miratoi masa të rrepta epidemiologjike dhe ndër të tjera u ndalua çdo tubim i më shumë se gjashtë personave.

Fico i humbi zgjedhjet parlamentare vitin e kaluar dhe që atëherë ka kritikuar ashpër qeverinë për masat e rrepta epidemiologjike që po merr dhe është një nga kundërshtarët më të zhurmshëm të vaksinimit.

Ai kërkoi shpalljen e një referendumi në të cilin qytetarët do të vendosin nëse do të organizohen zgjedhje të parakohshme, gjë e cila u mbështet me një peticion prej 585 mijë vetash, por Gjykata Kushtetuese vendosi se nuk ishte në përputhje me Kushtetutën

Ish-kryeministri i Sllovakisë Robert Fico u arrestua përpara një proteste që sfidonte kufizimet e koronavirusit. Fico është një kritik i zëshëm i masave anti-COVID në vendin e goditur nga pandemia./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga