Avokati i Thaçit kërkon nga Gjykata e Hagës mbylljen e hetimeve

15 Dhjetor 2021, 19:07, Kosova & Bota CNA
Avokati i Thaçit kërkon nga Gjykata e Hagës mbylljen e hetimeve

Në Dhomat e Specializuara në Hagë është mbajtur konferenca mbi ecurinë e çështjen ndaj Thaçit dhe të akuzuarve të tjerë për krime në Kosovë.

Mbrojtja e ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ka kërkuar që prokuroria të përfundojë hetimet apo që gjykatësi të vendosë një afat për mbylljen e tyre.

?Rregulla e parashikon qartësisht se pas një periudhe të caktuar kohore, hetimi duhet të marrë fund, dhe ne po ju kërkojmë edhe njëherë i nderuar gjykatës që t?i jepni fund këtij hetimi që të na lejoni që ta trajtojmë aktakuzën?, tha avokati kryesor në ekipin e mbrojtjes së Hashim Thaçit, Gregory W. Kehoe.

Ndërsa nga Zyra e Prokurorit të Specializuar është thënë se do të dorëzojnë dosjen paragjyqësore më 17 dhjetor 2021.

Ndërsa avokati i Kadri Veselit, Ben Emmerson tha se shqyrtimert do t?i fillojnë pasi të kenë marrë dosjen paraprake nga prokuroria.

Avokati i Rexhep Selimit, David Yang tha se janë në fazën e hershem të hetimeve dhe e gjithë puna varet nga dosja që do të marrin nga prokuroria.

Gjykatësi i procedurës paraprake ka thënë se konferenca e radhës mbi ecurinë e çështjes do të mbahet me 4 shtator 2022.

Në konferencën mbi ecurinë e çështjes po merr pjesë edhe prokurori i specializuar Xhek Smith, ndërsa të akuzuarit po e përcjellin seancën parmes video-lidhjes nga qendra e paraburgimit.

Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Kransiqi po mbahen në paraburgim nga nëntori i vitit 2020. Aktakuza ndaj tyre lidhur me pretendimin për krime lufte, është konfirmuar më 26 tetor 2020, ndërsa në paraqitjet e tyre të para në Dhomat e Specializuara në Hagë ata janë deklaruar të pafajshëm./euronews

Lajmet e fundit nga