LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tensionet në rritje për Ukrainën/ SHBA i kujton Rusisë rregullat

13 Dhjetor 2021, 07:10, Kosova & Bota CNA
Tensionet në rritje për Ukrainën/ SHBA i kujton Rusisë

Sekretari i Shtetit Antony Blinken përsëriti të dielën një paralajmërim nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, se Rusia mund të përballet me ?pasoja masive? nëse vazhdon veprimet e saj ?të pamatura dhe agresive? kundër Ukrainës.  ?Ne po shikojmë dhe jemi të përgatitur të ndërmarrim hapat nga të cilët jemi përmbajtur në të kaluarën që do të kishin pasoja masive për Rusinë?, tha Blinken për NBC ?Meet the Press?.

Blinken i kujton Rusisë rregullat.  ?Ka diçka edhe më të madhe në rrezik këtu, dhe janë rregullat bazë të rrugës së sistemit ndërkombëtar. Rregullat që thonë se një vend nuk mund të ndryshojë kufijtë e një tjetri me forcë, një vend nuk mund t?i diktojë një vendi tjetër zgjedhjet e tij, vendimet e tij dhe politikën e tij të jashtme, me kë do të lidhet?, shtoi ai.

?Një vend nuk mund të ushtrojë një sferë ndikimi mbi të tjerët. Kjo është ajo që Rusia pretendon të pohojë dhe nëse e lëmë të shkojë pa u ndëshkuar, atëherë i gjithë sistemi që siguron stabilitet, parandalon shpërthimin e luftës është në rrezik.? tha Blinken. ?Kjo është arsyeja pse kjo është kaq e rëndësishme.?

Deklarata e Blinken vjen në mes të tensioneve në rritje midis Ukrainës dhe Rusisë pasi Putini ka rritur praninë ushtarake të Rusisë përgjatë kufirit, duke shkaktuar shqetësime midis qeverisë së zgjedhur në mënyrë demokratike të Ukrainës dhe vëzhguesve ndërkombëtarë se ai mund të përgatitet për një përpjekje për të marrë kontrollin e vendit./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga