LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Tragjedi në Meksikë/ 53 emigrantë humbën jetën

10 Dhjetor 2021, 11:16, Kosova & Bota CNA
Tragjedi në Meksikë/ 53 emigrantë humbën jetën

53 persona raportohet se kanë  humbur jetën dhe 58 të tjerë kanë mbetur të plagosur në Meksikë, pasi kamioni me të cilin po transportoheshin u përplas në jug .

Mësohet se të gjithë viktimat ishin emigrantë nga Amerika Qendrore mes të cilëve gra dhe fëmijë, u futën në rimorkio të kamionit kur ai bëri një ndalesë në shtetin e Chiapas.

Nga pamjet e publikuara shihen viktimat e shpërndara në rrugë ndërsa kamioni është i përmbysur.

Kombësia e tyre nuk është konfirmuar, por sipas mediave të huaja, shumica e njerëzve në bord ishin nga Hondurasi dhe Guatemala.

Shkak i aksidentit mendohet të jetë bërë shpejtësia me të cilën po lëvizte kamioni, ndërsa goditi një urë këmbësorësh

Sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin jugu i Meksikës është ndër kufinjtë më të rezikshëm dhe vdekjeprurës. Vetëm këtë vit, të paktën 650 njerëz kanë vdekur në përpjekje për të kaluar kufirin./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga