LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pas 2025 askush nuk do ta pijë më/ Ky është shteti që do të ndalojë duhanin për brezin e ardhshëm

9 Dhjetor 2021, 07:57, Kosova & Bota CNA
Pas 2025 askush nuk do ta pijë më/ Ky është shteti që

Zelanda e Re ka njoftuar se do ta ndalojë duhanin për gjeneratën e ardhshme, në mënyrë që ata që janë 14 vjeç e poshtë nuk do të jenë ligjërisht në gjendje të blejnë duhan.

Sipas The Guardian, ministrja e shëndetësisë, Dr.Ayesha Verrall, tha të enjten se legjislacioni i ri nënkupton se mosha e ligjshme e pirjes së duhanit do të rritet çdo vit, për të krijuar një brez pa duhan në Zelandës e Re.

?Kjo është një ditë historike për shëndetin e njerëzve tanë?, tha ajo.

Qeveria njoftoi rritjen e moshës së bashku me masat e tjera për ta bërë duhanin të papërballueshëm dhe të paarritshëm, në përpjekje për të arritur qëllimin e saj për ta bërë vendin tërësisht pa duhan brenda katër viteve të ardhshme. Masa të tjera përfshijnë uljen e sasisë së ligjshme të nikotinës në produktet e duhanit në nivele shumë të ulëta, përcjell CNA.al.

?Ne duam të sigurohemi që të rinjtë të mos fillojnë kurrë të pinë duhan, kështu që do ta bëjmë shkelje shitjen ose furnizimin e produkteve të duhanit të tymosur për grupet e reja të të rinjve. Njerëzit e moshës 14 vjeç kur ligji të hyjë në fuqi nuk do të mund të blejnë kurrë duhan në mënyrë të ligjshme?, u shpreh Verrall.

Planet fillestare për një brez pa tym të Zelandës së Re tani janë finalizuar pas konsultimit publik. Ata u lëshuan për herë të parë në prill. Ata ende do të duhet të kalojnë procesin legjislativ, por nuk duhet të përballen me asnjë pengesë ? ?Smokefree 2025? është një politikë kryesore e punës dhe partia mban shumicën në parlamentin e Zelandës së Re. Verrall tha se legjislacioni do të futet në vitin 2022, me kufijtë e moshës që do të hyjnë në vitin 2023./ A.E-CNA.al         

Lajmet e fundit nga