LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Plani i Rusisë për të pushtuar Ukraninën/ SHBA bën lëvizjen e radhës

7 Dhjetor 2021, 06:56, Kosova & Bota CNA
Plani i Rusisë për të pushtuar Ukraninën/ SHBA bën

Amerika po synonon të pengojë disa prej planeve të presidentit rus Vladimir Putin.

Disa Zyrtarë të lartë amerikanë janë duke shqyrtuar sanksione ndaj Rusisë që synojnë të pengojnë presidentin Putin, për të pushtuar Ukrainën.

Sipas CNN, sanksionet përfshijnë veprime të reja kundër anëtarëve të rrethit të brendshëm të Putinit dhe ndaj prodhuesve rusë të energjisë dhe një ?opsion bërthamor? të mundshëm ? shkëputjen e Rusisë nga sistemi i pagesave ndërkombëtare SËIFT i përdorur nga bankat në mbarë botën.

Në një dalje mediatike disa prej përfqaësuesëve të zyrtarëve amerikanë thanë se vendimet përfundimtare ende nuk ishin marrë nëse dhe kur do të zbatoheshin sanksionet e reja dhe thanë se administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, është aktualisht në bisedime me partnerët evropianë ? shumë prej të cilëve kanë marrëdhënie më të ngushta ekonomike me Rusinë ? me shpresën për të koordinuar veprimet./ S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga