LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Qeveria e re fleksibël/ Olaf Scholz: Jam kancelar edhe i të pavaksinuarve

14 Dhjetor 2021, 07:14, Kosova & Bota CNA
Qeveria e re fleksibël/ Olaf Scholz: Jam kancelar edhe i të

Kancelari i ri Olaf Scholz është shprehur se ai është “gjithashtu kancelari i të pavaksinuarve

Ai këmbënguli se vendi nuk është i ndarë për nevojën urgjente për të mbrojtur plotësisht popullsinë kundër COVID-19.Kancelari i ri i Gjermanisë, Olaf Scholz, mohoi të dielën se pandemia COVID-19 e ka ndarë vendin midis të vaksinuarve dhe të pavaksinuarve.

“Gjermania nuk është e ndarë!” Scholz tha në intervistën e tij të parë si udhëheqës, me gazetën më të shitur në Evropë Bild am Sonntag.

Scholz u betua si kancelar të mërkurën dhe socialdemokratët e tij të qendrës së majtë (SPD) janë në koalicion me Partinë e Gjelbër ambjentaliste dhe FDP të fokusuar në biznes.

Udhëheqësi i ri gjerman tha se, ndërsa shumica dërrmuese e banorëve janë vaksinuar, shumë të tjerë ende dëshirojnë, por së pari duhet të kapërcejnë rezervat e tyre.

Të kesh mendime të ndryshme nuk është e barabartë me ndarje. Ne gjithashtu lejohet të argumentojmë,” tha ai për Bild am Sonntag.

Javën e kaluar, të dy dhomat e parlamentit miratuan një mandat vaksinimi për personelin mjekësor dhe të kujdesit nga pranvera./S.K-CNA.al

scholz-denies-germany-is-divided-over-covid-vaccinations

Lajmet e fundit nga