LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Varianti Omicron/ Boris Johnson i prerë: Qytetarët mbi 18 vjeç të vaksinohen kundër Covid

13 Dhjetor 2021, 11:43, Kosova & Bota CNA
Varianti Omicron/ Boris Johnson i prerë: Qytetarët mbi 18 vjeç

Ushtria dhe stafi shtesë i NHS-së do të vendosen nëpër rajone në Mbretërinë e Bashkuar për të ndihmuar në arritjen e objektivit të Boris Johnson për të vaksinuar më shumë se një milion njerëz çdo ditë këtë Krishtlindje dhe për të parandaluar një karantinë tjetër për Vitin e Ri.

Në fjalimin e tij drejtuar kombit mbrëmë, Kryeministri njoftoi se po përshpejtonte përhapjen e vaksinave kundër koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa paralajmëroi vendin se “një valë e variantit Omicron po vjen?.

Por shenja e parë e kaosit, ka qenë rënia e faqes së internetit të NHS-së, ndërsa mijëra britanikë të dëshpëruar u grumbulluan në faqe në përpjekje për të rregulluar rimbushjen e tyre. Rritja e programit do të bëjë që infermierët dhe personeli shëndetësor shtesë të hiqen nga detyrat normale dhe të anulohen trajtimet rutinë.

Sipas Daily Mail, shefat e NHS paralajmëruan sot se do të duhet ‘kohë’ për t’u ngritur dhe funksionuar plotësisht. Aktiviteti do të shohë gjithashtu 42 ekipe planifikuese ushtarake në çdo rajon, vende shtesë vaksinash dhe njësi të lëvizshme, një zgjatje të orarit të punës për klinikat në mënyrë që ato të punojnë shtatë ditë në javë dhe mijëra vaksinues vullnetarë shtesë të trajnuar. Ndërhyrja e kryeministrit mbrëmë vjen mes kërcënimit gjithnjë në rritje të kufizimeve më të ashpra në janar, me potencialin për një tjetër karantinim nëse rastet e Omicron dalin jashtë kontrollit pasi niveli i alarmant i Covid-19 në Mbretërinë e Bashkuar u ngrit nga niveli 3 në nivelin 4./S.K-CNA.al

https://www.dailymail.co.uk/news/article.Boris-Johnson-ramps-Covid-booster-rollout-tackle-Omicron.html

Lajmet e fundit nga