Video-Në pranga ish-kryeministri sllovak/ Arrestohet gjatë lidhjes live me gazetarët

17 Dhjetor 2021, 19:30, Kosova & Bota CNA
Video-Në pranga ish-kryeministri sllovak/ Arrestohet gjatë lidhjes

Ish-kryeministri sllovak, Robert Fico u arrestua ditën e djeshme për shkak të akuzave se ka organizuar protesta, në një kohë që vendi nuk lejon një gjë të tillë si pasojë e Covid-19.

Partia e majtë Smer-Social Demokracia dhe policia konfirmuan ndalimin e ish kryeministrit.

Çdo tubim publik i më shumë se gjashtë personave dhe protestat janë ndaluar në vend, pas vendosjes së kufizimeve për parandalimin e përhapjes së epidemisë.

Fico paralajmëroi një protestë mbrëmjen e së enjtes, në formën e një xhiroje me makinë nëpër qytet, por në momentin që arriti në argjinaturën e Tyrsovës,  u ndalua nga policia.

?Kështu duket demokracia në transmetim, zonja dhe zotërinj. Kështu që edhe një herë, ne donim të bënim një kalim paqësor nëpër Bratislavë dhe të shikonim këtë situatë,? u shpreh ai para mediave./CNA.al

Lajmet e fundit nga