Rreziku nga Omicron/ Izraeli vendos ‘në listën e kuqe’ Britaninë dhe Danimarkën

17 Dhjetor 2021, 16:30, Kosova & Bota CNA
Rreziku nga Omicron/ Izraeli vendos ‘në listën e kuqe’

Pas Francës edhe Izraeli vendosi të ndalojnë ndaj udhëtimeve që vijnë nga Britania e Madhe edhe Danimarka.

Izraeli vendosi këto dy shtete në ?listën e kuqe? të koronavirusit në mesnatë mes 16 dhe 17 dhjetorit, për shkak të shqetësimeve për përhapje të shpejtë të variantit të ri të virusit, Omicron.

Qytetarëve dhe banorëve të përhershëm të Izraelit u ndalohet të udhëtojnë në shtetet që ndodhën në ?listë të kuqe? nga Izraeli përveç nëse marrin leje nga qeveria.

Ndërkaq udhëtarët që kthehen nga ndonjë shtet nga ?lista e kuqe?, dërgohen në karantinë me të arritur në vend dhe duhet të qëndrojnë aty derisa testi për COVID-19 të rezultojë negativ.

Franca, Spanja, Irlanda, Finlanda, Suedia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe pritet të shtohen në ?listën e kuqe? të Izraelit nga e diela. Shumica e shteteve afrikane tashmë janë në të.

Izraeli mbylli kufijtë për pothuajse të gjithë shtetasit e huaj muajin e shkuar si përgjigje ndaj variantit, Omicron disa javë pasi vendi u rihap për udhëtarët e vaksinuar.

Më herët gjatë kësaj jave, ministri izraelit i Shëndetësisë, Nitzan Horoëitz u tha gazetarëve që Izraeli megjithatë nuk mund të mbyllet hermetikisht, por ka mundësi që përhapja e Omicronit të vend të ndalohet.

Kujtojmë se ministrat e G7 e konsideruan variantin Omicron si kërcënimin më të madh aktual për shëndetin publik/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga