Tajfuni ‘Rai’ në Filipine/ Raportohen dhjetëra të vdekur

18 Dhjetor 2021, 13:46, Kosova & Bota CNA
Tajfuni ‘Rai’ në Filipine/ Raportohen dhjetëra të

Më shumë se 30 persona dyshohet se kanë vdekur dhe dhjetra të tjerë  janë të zhdukur pas një stuhie shkatërruese që përfshiu Filipinet.

Super Tajfuni Rai u përplas në ishujt juglindorë të vendit të enjten, duke rrafshuar shtëpitë dhe duke sjellë erëra prej rreth 195 km/h (120 mph).

Stuhia më e fortë që ka goditur Filipinet këtë vit ka rrëzuar shtyllat e energjisë, ka shkulur pemët dhe ka lënë tre milionë njerëz pa energji elektrike.

Agjencia e vendit për fatkeqësitë thotë se numri i raportuar i vdekjeve është 31.

Katër persona janë konfirmuar të vrarë dhe 27 besohet se kanë vdekur, thuhet në një deklaratë.

Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në rajonet e shkatërruara.

Ka shqetësime në rritje për ishullin e pushimeve të Siargao, ku stuhia – e njohur gjithashtu si Typhoon Odette në Filipine – ra për herë të parë në tokë. Guvernatori i saj tha se ishulli ishte “plotësisht i shkatërruar” dhe kostot e vlerësuara të riparimit do të ishin më shumë se 400 milion dollarë (302 milion £).

Dhe guvernatori i ishujve fqinjë Dinagat, Arlene Bag-ao, tha se rajoni ishte “rrafshuar në tokë” nga tajfuni.

Mesatarisht rreth 20 stuhi dhe tajfune godasin Filipinet çdo vit./S.K-CNA.al

https://www.bbc.com/news/world-asia-59709452

Lajmet e fundit nga