Shokon mjeku britanik/ Paralajmëron 5,000 vdekje nga Omicron në ditë nëse nuk rikthehen kufizimet e rrepta

18 Dhjetor 2021, 10:55, Kosova & Bota CNA
Shokon mjeku britanik/ Paralajmëron 5,000 vdekje nga Omicron në

Prof. Lockdown Neil Ferguson, një mjek i shquar Britanik  paralajmëron për 5,000 vdekje të Omicron në ditë, nëse kufizimet më të forta nuk  kthehen ‘brenda një ose dy javësh’ .

Sipas dailymail, shtrimet në spital në Londër rriten një të tretën në një javë ndërsa  infeksionet ditore në Mbretërinë e Bashkuar rriten 60% në 93,000 dhe varianti bëhet tendosje dominuese në nivel kombëtar.

Ekipi i tij në Imperial College London zbuloi se edhe në skenarin më të mirë, mund të kishte afërsisht 3,000 vdekje ditore të Omicron në kulmin në janar pa frenim të mëtejshëm – shumë më i lartë se rekordi i mëparshëm prej 1,800 gjatë valës së dytë.

Duke u mbështetur në të dhënat nga përhapja e Omicron në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe nga testet laboratorike mbi efektivitetin e vaksinës, ata arritën në përfundimin: “Omicron përbën një kërcënim të madh për shëndetin publik”.

Parashikimet e fundit do të ngrenë frikën se britanikët mund të goditen edhe një herë nga kufizimet festive të minutës së fundit, me Boris Johnson që vazhdimisht refuzon të vendosë një bllokim të plotë nëse shtrimet në spital fillojnë të rriten.

Uellsi ka njoftuar tashmë kthimin e distancimit shoqëror dhe mbylljen e klubeve të natës nga Boxing Day, ndërsa skocezëve u kërkohet të kufizojnë përzierjen në tre familje dhe njerëzit në Angli këshillohen të ‘përparojnë’ ngjarjet sociale./S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga