Covid-19/ Më shumë se 10,000 raste të reja infektimi me Omicron në Britani

18 Dhjetor 2021, 16:19, Kosova & Bota CNA
Covid-19/ Më shumë se 10,000 raste të reja infektimi me Omicron

Covid-19: Më shumë se 10,000 raste të reja infektimi me Omicron në Britani

Më shumë se 10,000 raste të reja të Omicron janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar, pasi varianti rritet në të gjithë vendin.

90,418 raste të tjera ditore me Covid janë raportuar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar të shtunën, pas ditëve të larta rekord.

Ministrat e kabinetit janë informuar për të dhënat më të fundit për Covid.

Kryetari i bashkisë së Londrës tha se ai ishte “tepër i shqetësuar” nga nivelet e infeksionit të qytetit dhe incidenti i madh ishte “një deklaratë se sa serioze janë gjërat”.

Sadiq Khan tha se 26,000 rastet e reja të së premtes në Londër po kishin një ndikim në mungesat e stafit për shërbimet e urgjencës së kryeqytetit.

“Kam takuar gjatë ditëve të fundit, në baza ditore, kolegë në të gjithë qytetin, nga NHS tek këshillat, nga shërbimi zjarrfikës te policia – ne jemi tepër të shqetësuar nga rritja e madhe e variantit Omicron.” tha ai.

?Çështja e madhe që kemi është numri i londinezëve që kanë këtë virus dhe kjo po çon në probleme të mëdha në lidhje me mungesat e stafit dhe aftësinë e shërbimeve tona publike për të funksionuar në nivelet optimale. Unë kam marrë vendimin, në konsultim me partnerët tanë, për të shpallur një incident të madh. Është një deklaratë se sa serioze janë gjërat.“, ka vijuar me pas.

Të dhënat e fundit të qeverisë kanë treguar se ka 1,534 pacientë me Covid në spitalet e Londrës – 28.6% më shumë se javën e kaluar – me rreth 200 pranime të reja në ditë.

Ky reagim vjen pasi ministrat u paralajmëruan se pranimet në spitale në Angli mund të arrijnë në 3,000 në ditë pa masa të reja./https://www.bbc.com/news/uk/S.K-CNA.al

Lajmet e fundit nga