LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni tek '313'-ta/ GJKKO dënon me burg ish-Drejtorin dhe përgjegjësin e logjistikës

3 Dhjetor 2021, 08:51, Kronika CNA
Korrupsioni tek '313'-ta/ GJKKO dënon me burg

GJKKO ka dënuar me me 2 vite e 6 muaj burg, Eduart Strugajn, ish-drejtorin e burgut ?313 Jordan Misja?.

Me 4 vite burg është dënuar përgjegjësi i sektorit të logjistikës Florian Ahmetaj.

Edhe Ervin Kurtulla që bënte rolin e sekserit është dënuar me 3 vite burg.

Nga hetimet ka rezultuar se dy ish-zyrtarët e lartë të burgut janë përfshirë në skema korruptive me vlera miliona lekë.

Eduard Strugaj, në cilësinë e Drejtorit të Institucionit të Vuajtjes së Dënimit ‘Jordan Misja’, në bashkëpunim me shtetasin Florian Ahmetaj, me detyrë shef i logjistikës, kanë kërkuar dhe kane marrë nga shtetasi I. Paço, një shumë prej 457.000 mijë lekë të reja me qëllim që ky i fundit të ushtronte aktivitetin tregtar të tregtimit të kafesë nëpërmjet makinetave të vendosura në IEVP?. Ndërkohë shtetasi I. Paço ka bashkëpunuar me Ervin Kurtullën për t’ia dhënë paratë Ahmetajt dhe Strugës./CNA.al

Lajmet e fundit nga