LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bashkëqeverisja/ Rama: 1200 shërbime merren nga telefoni, s'ka radhë e korrupsion në administratë

2 Dhjetor 2021, 15:07, Politikë CNA
Bashkëqeverisja/ Rama: 1200 shërbime merren nga telefoni,

Kryeministri Edi Rama nga Elbasani gjatë një takimi sensibilizues për Bashkëqeverisjen si mekanizëm i ri detyrues ligjor, për ta çliruar qytetarin nga pesha e administratës, ka folur për lehtësirat që kanë hausr qytetarët duke pasur akses të plotë në shërbimet administrative përmes smartfonit apo kompjuterit dhe duke e përballur administratën me pasojat e çdo vonese në shërbimin ndaj tyre.

Në fjalën e tij, Rama shtoi se deri tani janë plot 1200 shërbime që merren nga telefoni.

Një nga shqetësimet tona është marrëdhënia e qytetarëve me administratën, problematika e ryshfeteve për të marrë shërbime në administratë. 90% të problematikës kemi në dorë që ta zgjidhim më pak vullnet të mirë dhe gatishmërinë e qytetarëve, për të bërë një ndryshim të thjesht n këto marrëdhënie duke mos shkuar në zyra, 1200 shërbime që merren nga telefoni ose kompjuteri, që do të thotë se nuk është e nevojshme për të shkuar në asnjë zyrë apo për të njohur ditë apo për të pritur në radhë. E-Albania është një emër i njohur për të gjithë, ku një masë e madhe e qytetarëve u njohën me këtë portal nga halli për shkak të pandemisë, nëse nuk do kishte ndodhur kjo një pjesë e qytetarëve nuk e dinin. 2.3 mln të regjistruar, 95% e shërbimeve online“, tha Rama./CNA.al

Lajmet e fundit nga