LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Furnizimi i Tiranës me ujë të pijshëm/ Ahmetaj “ndez” dritën jeshile per qytetarët e metropolit

2 Dhjetor 2021, 10:47, Politikë CNA
Furnizimi i Tiranës me ujë të pijshëm/ Ahmetaj

Zëvendëskryeministri, Arben Ahmetaj në një deklaratë është shprehur se është firmosur një nga marrëveshjet më të rëndësishme me Bankën Europiane. Sipas kësaj marrëveshje, Tirana do të jetë e furnizuar 24 orë më ujë të pijshëm.

Ahmetaj është shprehur se projekti do u shërbejë gati 1 milion banorëve dhe synon të garantojë ujë të pijshëm cilësor

?Lajm i mirë për qytetarët e Tiranës. Marrëveshja që ne nënshkruajmë ka komponentë të rëndësishëm. 80 milion janë kredi. Pjesa tjetër do të ofrohet nga buxheti i shtetit, por kryesisht nga ndërmarrja e ujësjellësit të Tiranës. Komponenti i dytë i rëndësishëm është infrastrukturor. Elementi i tretë i rëndësishëm është se nëpërmjet këtij investimi sjellim një burim të ri të ujit të bardhë. Sot projektet që kemi përmendur nuk janë 3D, por pjesë e agjendës kombëtare. Projekti do u shërbejë gati 1 milion banorëve dhe synon të garantojë ujë të pijshëm cilësor. Këto dy vite kemi bërë punën e milingonës për të arritur deri këtu. Kemi bërë të mundur që ky projekt të futet në buxhetet e ardhshme?, tha Ahmetaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga