LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ballkani i Hapur/ Shehu i kërkon llogari Ramës: Është vetëm në interes të Serbisë

2 Dhjetor 2021, 09:24, Politikë CNA
Ballkani i Hapur/ Shehu i kërkon llogari Ramës: Është

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ka thirrur sot në interpelancë, kryeministrin Edi Rama, në lidhje me nismën për ?Ballkanin e Hapur?.

Nga foltorja e Kuvendit, deputeti Shehu tha se kjo nismë është në interes të Serbisë.

Ai e cilësoi nismën në fjalë, si të rrezikshme dhe të panevojshme.

?Kemi të bëjmë me mbivendosje të dy projekteve të Serbisë së Madhe dhe Jugosllavisë së re dhe ju si kryeministër u bëtë mbështetës i saj, duke mënjanuar interesat e Kosovës. Sot lexohet qartë tek ajo që po ndodh në Bosnje, apo në Malin e Zi apo në çështjen e kufirit mes Serbisë dhe Kosovës. Ju jeni përfshirë në një projekt të rrezikshëm dhe të dështuar. Ai projekt është antievrpinaist, që do të jetë nën kontrollin serb dhe kundër Kosovës. Unë gjykoj se një cilësim të mirë e ka dhënë ministri i jashtëm i Malit të Zi që thotë se është një nismë e panevojshme. Nisma është e panevojshme dhe shkakton dëme të mëdha. Kjo nismë do të dështojë, ashtu dhe siç është parë. Kjo bie ndesh me interesat tona, Kosovën si dhe me interesat e drejt integrimit në BE.?- tha Shehu.

Po ashtu ai tha se kjo nismë është ndërtuar mbi bazë nacionalizmi, me vizionin gjeopolitik të Serbisë.

Në fakt është e montuar si një ngrehinë e përbashkët me ide serbe. Kemi të bëjmë me një mbivendosje të të dy projekteve, atë të Serbisë së Madhe mbi një Jugosllavi të re. Ju zoti kryeministër u bëtë mbështetës i kësaj nisme. Koha i dha asaj një ngjyre të rrezikshme, jo vetëm për Prishtinën, por me hapjen e historisë me ?tretjen? e Kosovës. Ju zoti kryeministër u përfshirë në një projekt të rrezikshëm dhe jo të realizueshëm. U përfshirë në një nismë me një Kosovë të pabarabartë. Gjykoj se një cilësim të mirë për këtë nismë e ka dhënë ministri i jashtëm i Malit të Zi, se dëme të janë të mëdha. Përse hyjnë në punë ?Ballkani i hapur? përballë Shengenit të Ballkanit? Kjo nismë nuk mund të kishte punë tjetër veç asaj që ka, dështimin e saj, siç u pa nga rezultati i zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut. Vuçic preferoi Moskën dhe Putin, nga u kthye me premtime kundër Kosovës.?- deklaroi Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga