LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Open Balkan”/ Rama zbulon se kur do të firmosen marrëveshjet e para

2 Dhjetor 2021, 09:32, Politikë CNA
“Open Balkan”/ Rama zbulon se kur do të firmosen

Kuvendi i Shqipërisë është mbledhur sot në seancën e radhës plenare, e cila ka nisur me interpelancën e thirrur nga deputeti I PD, Tritan Shehu, me kryeministrin Edi Rama.

Deputeti i PD-së, Tritan Shehu ishte i pari që mbajti fjalën sot në Kuvend, ku i kërkoi llogari kryeministrit Edi Rama ne nje interpelance për nismën e tij për ?Ballkanin e Hapur?. Sipas Shehut, kjo nismë u ideua në zyrat e Vuçiç.

Ndërsa kryeministri, në fjalën e tij, ka tentuar të justifikojë nismën, duke theksuar se ka qëllime ekonomike.

Po ashtu Rama bëri të ditur se një nga këto marrëveshje, në kuadër të Open Balkan, do të firmoset në Tiranë në fund të vitit.

?Në këtë hapësirë gjeografike që jetojmë jemi në kushtet që duhet të bëjmë makasimumin që të rrisim prodhimin dhe eksportet, investimet . Këta stimuj kanë të bëjnë më hapësirën e përbashkët.

Mallrat që eksportohen humbin 28 milion orë në kufijtë e rajonit. Për shkak të pengesave burokratike dhe në mungesë të një kuadri rregulator mes vendeve. Mungesa e këtij bashkëpunimi, vetëm në orët e pritjes kushton humbje. Ky kuadër i ndërtuar sjell lirinë e levisjes së mallrave, njerëzve.. Po ju jap një shembull. Për të kaluar tranzit në Mal të zi, sipas raporteve tona, vetëm kostoja për kontrollin veterinar është 80 euro, plus 20 euro për doganën. Në total 100 euro. Mekanizimi i Ballkanit të Hapur, ku një prej marrëveshjeve do të firmosen edhe në Tirane në fundvit, do të bëjë që lehtësirsat e transportit të jenë eksponeciale në krahasim më kostot që kanë tani. Mund të shkoni dhe ti pyesni këto komanitë sa shpenzojnë për transport.?-tha Rama.

Më tej Rama mohoi që nisma në fjalë të ketë të bëjë me projektin për Jugosllavinë e re.

?Zoti Shehu, është e pamundur që në rajonin tonë, punët të na i bëjnë të tjerët. Janë aleatët tonë padyshim, por kanë shumë punë për vete dhe nuk mund të merren edhe me menaxhimin e vendit dhe rajonit tonë. Synojmë të zgjerojmë hapësirën , të zgjerojmë kapacitetet tona dhe rritjen e eksporteve. Gjithësesi unë ju them që jo sipas meje, bashkëpunimi ekonomik rajonal dhe krijimi i një tregu të përbashkët duhet. Janë 7 vite që ne nuk e kemi këtë treg rajonal. Pse? Kryesorja është implementimi. Pra nuk kemi një proces implementimi nga qeveritë, përgjegjësitë, ndërkohë që Ballkani i Hapur e mundëson. Si mund ta privojmë veten nga ky potencial. Ju ftoj të bëni një dëgjesë me komunitetin e biznesit që është i lidhur me tregun rajonal, për intersat e tyre që janë rrjedhimisht edhe interesat tona. Se ku hyn këtu Jugosllavia e re, se marr vesh. Kjo është një hapësirë që duhet të zbatohen liritë themelore të BE.?-theksoi Rama./CNA.al

Ballkani i Hapur/ Shehu i kërkon llogari Ramës: Është vetëm në interes të Serbisë

Lajmet e fundit nga