LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjyqtarja doli në përgjime duke marrë ryshfet/ KLGJ merr vendimin

1 Dhjetor 2021, 12:08, Kronika CNA
Gjyqtarja doli në përgjime duke marrë ryshfet/ KLGJ merr vendimin

Këshilli i Lartë Gjyqësor, ka pranuar kërkesën e Inspektorit të Lartë të Drejtësisë për procedim disiplinor ndaj gjyqtares së Elbasanit Pajtime Fetahu.

KLGJ ka  vendosur  pranimin e masës disiplinore për ulje page në masën 20% për një periudhë prej 6 muajsh.

Kërkesa e ILD-së është depozituar në KLGJ me 28 korrik, ndërkohë që inspektimi disiplinor ndaj Fetahut ka filluar në vitin 2017, pas publikimit të disa video përgjimesh të një qytetari me gjyqtaren dhe një punonjës policie nga emisionit ?Stop? në TV Klan.

Në videon e transmetuar me 31 janar 2017, magjistratja akuzohet se ka marrë 2 mijë euro rryshvet për uljen e dënimit ndaj një të burgosuri.

Pas publikimit të videos ish-Prokuroria për Krime të Rënda ka regjistruar procedim penal ndaj gjyqtares dhe Gjykata për Krime të Rënda ka vendosur pezullimin e saj nga detyra.

Një procedim disiplinor është iniciuar nga KLD, por është pezulluar deri në përfundimin e hetimeve penale.

Pasi Prokuroria për Krime të Rënda e ka pushuar procedimin për korruspion ndaj gjyqtares dhe ky vendim është miratuar nga gjykata, ILD e ka rifilluar hetimin disiplinor./CNA.al

Lajmet e fundit nga