LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Evra shpërthen ndaj “France Football”: Vjedhje, vjedhje!

1 Dhjetor 2021, 11:32, Sport CNA

Triumfi i Messit për herë të shtatë në karrierë në garën për ?Topin e Artë? ka nxitur shumë diskutime. Janë të shumtë ata që mendojnë se ky çmim individual duhej të shkonte për Lewandowskin. Mes tyre është edhe ish-mbrojtësi i Juventusit dhe Machester United, Patrice Evra, i cili nëpërmjet një videoje të postuar në Instagram ka shfaqur gjithë zhgënjimin e tij për vendimet e ?France Football?. Sepse, sipas francezit, çmimi ?Yashin?, i fituar nga Donnarumma, duhej t?i shkonte portierit të Chelseat, Edouard Mendy.

?Më vjen shumë keq për Lewandowskin. Njerëzit e ?France Football? duhej të shpiknin një trofe për të, sepse ndiheshin fajtorë. Ata e dinë se ky është korrupsion. Njerëzit duhet të hapin sytë. Nuk jam unë personi që mund të thotë se kush e meriton një çmim dhe kush jo. Por të gjithë shkruajnë: vjedhje, vjedhje, vjedhje. Njerëzit nuk janë dakord për këtë çmim. Jam i sigurt se, nëse do të bëj një sondazh se kush duhej ta kishte fituar ?Topin e Artë? mes Messit dhe Lewandowskit, do ta fitonte Lewandowski. Cili është interesi për futbollin? Tifozët. Duhet t?i dëgjoni dhe t?u jepni disa shpjegime?.

Ish-mbrojtësi francez, më pas, mundohet të shpjegojë se fjalët e tij nuk kanë të bëjnë me ?urrejtjen? ndaj Messit.

?Më thonë se kam humbur tri finale të Ligës së Kampionëve kundër tij, prandaj e urrej atë, por nuk është kështu. Xavi dhe Iniesta do ta kishin merituar Topin e Artë, por iu dha Messit. Njerëzit mund të thonë: ?Cristiano është miku yt, prandaj e urren Messin?. Messi ka pasur një sezon të mrekullueshëm. Por Lewandowski ka qenë më i miri këtë vit dhe vitin e kaluar. Kemi nevojë për një shpjegim nga ?France Football?. Pse nuk e fitoi Mendy çmimin e portierit më të mirë? Sepse është afrikan. Afrika ka pasur gjithmonë një vëmendje të vogël, por për fat të mirë gjërat po ndryshojnë?.

Lajmet e fundit nga