LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Egbo kandidat për të marrë drejtimin e kombëtares nigeriane

1 Dhjetor 2021, 07:45, Sport CNA

Nigeria po mbetet pa trajner. Pas dy ndeshjeve të fundit, është e qartë se trajneri Gernot Rohr nuk e ka çuar aq larg sa mundet Nigerinë.  “Ai ka plotësuar ciklin dhe i mungojnë idetë e reja për ta çuar skuadrën përpara?, shkruante ditë më parë një nga gazetat më të rëndësishme nigeriane. Sipas kësaj të fundit, që kur u emërua trajner i ?Shqiponjave? në 2016-ën, Rohr nuk e ka përmirësuar skuadrën në asnjë mënyrë.

Ai e udhëhoqi Nigerinë në vendin e tretë në Kupën e Kombeve të Afrikës 2019, e cila nuk është një arritje, por dështim. Një nga arsyet pse Federata Nigeriane e Futbollit (NFF) ngurron të shkarkojë Rohrin është për shkak të dëmshpërblimit që duhet të paguajë.

Tani në lojë për të marrë Nigerinë janë një serb, Emanuel Amunike dhe një i njohur i bardhebluve. Ish-portieri i ?Super Eagles?, Ndubuisi (Emanuel) Egbo, i cili udhëhoqi KF Tiranën drejt triumfit në Kategorinë Superiore në njëqindvjetorin e tyre.

Ai bëri histori si trajneri i parë afrikan që drejtoi një ekip europian drejt titullit të ligës dhe kualifikimit për Ligën e Kampioneve të UEFA-s. Gjithsesi, për momentin janë vetëm fjalë, sepse akoma Nigeria nuk ka shkarkuar trajnerin aktual.

Lajmet e fundit nga