Connect with Us

Rilindja e PD-së, një premtim i mbajtur i Edi Ramës

Politikë

Rilindja e PD-së, një premtim i mbajtur i Edi Ramës

Publikuar

-

/
cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Situata brenda Partisë Demokratike duket vërtetë kaotike. Përplasje, teza të ndryshme. “Do fitojë “Foltorja”, do qëndrojë Lulzim Basha, do mbajë vulën, do shkojë në gjykatë, ka Kuvend me 11, ka Kuvend me 18, debate, “Lulzim-pengu”, Berisha po shkatërron PD-në për interesat e tij.

cna lajme politike

Njerëzit e Lulit që janë të pakët dalin e artikulojnë sulme ndaj Berishës. Ky i fundit që nuk ndalet, dhe nuk sulmon askënd veçse Lulzim Bashën dhe me termin “shoqata Basha-Bardhi”.

Duket se shqiptarët, sytë tek opozita që do të duhej të ishte shpresa, tashmë po shikojnë një opozitë që po rilind.

Kujtojmë këtu se në vitin 2013, gjatë fushatës së asaj kohe, Lulzim Basha Edi Rama deklaroi se me ardhjen e Rilindjes në pushtet do të rilindte edhe Partia Demokratike.

Mesa duket është një nga premtimet e vetme të mbajtura të Edi Ramës, sot pas tetë vitesh të tij në pushtet. Ai ka investuar qartazi në këto tetë vite që të “rilindë” Partia Demokratike.

Dhe për këtë patjetër që po e ndihmon, pa asnjë diskutim Lulzim Basha, i cili ka kapur selinë, nuk e lëshon vulën, humbet, humbet dhe vetëm humbet. Qëndron, qëndron dhe vetëm qëndron kryetar. Kuptohet qartazi që Partia Demokratike të “rilindë”, të jetë në aleancë me Edi Ramën dhe ky i fundit të marrë çka i jep kryeministri atij, por edhe njerëzve afër tij.

LEXO EDHE:  “E viziton Përmetin vëtëm për relaksin e ujërave termalë”/ Deputetia ia numëron një më një Ramës

Sot, Opozita është po aq e akuzuar për korrupsion sa edhe vetë qeveria, për “thelat” që i jep kryeministri.

Nënkryetarë të lidhur në pazare dhe para të fituara nga marrëveshja e lidhur me qeverinë. Familjarë të Lulzim Bashës që shtojnë xhirot. Vetë Basha është akuzuar për gjobë vënie, për shtim vilash, e kështu me radhë.

Prandaj duket e qartë se kemi një opozitë që po rilind, me kryetar Lulzim Bashën, që qëndron në atë detyrë thjeshtë dhe vetëm për të garantuar pushtetin e Edi Ramës, i cili tashmë e ka mbajtur premtimin për rilindjen e Partisë Demokratike.

Shqipëria duket se nuk rilindi. Vështirë për t’u mbajtur ky premtim.

Por, rilindja e PD-së është e qartë dhe Lulzim Basha po e kryen mëse miri misionin e tij./CNA.al

50 hijet e Lulzim Bashës

Dokumentet/ Të gjithë oligarkët paguajnë kunatin e Bashës

Ekonomia shqiptare në krizë/ Bizneset e kunatit të Bashës, lulëzojnë

Pazaret Rama-Basha/ Si i kërkon 20% kreu i PD-së kryeministrit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

‘Lumë” demokratësh drejt kryeqytetit/ Mbështetësit nga Durrësi, Gjirokastra, e Elbasani, nisen në protestë

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Nuk ndalet “lumi” i demokratëve  drejt Tiranës. Nga  Durrësi  janë nisur rreth 1500 anëtarë dhe simpatizantë të Partise Demokratike me makina private, rreth orës 9:30-10.

Nga Thumana, Malësia dhe qyteti i Krujës janë nisur mbi 200 qytetarë të konfirmuar, por numri pritet të jetë më i lartë pasi ka dhe nga ata që janë nisur pa lajmëruar.

Nga Fushëkruja dhe zonat përreth u nisën mbi 300 persona me makinat e tyre private, raporton Syri Tv.

LEXO EDHE:  Basha akuza Ramës/ “Grabitën naftën dhe lejuan kultivimin e hashashit”

LEXO EDHE:  “E viziton Përmetin vëtëm për relaksin e ujërave termalë”/ Deputetia ia numëron një më një RamësNga Gjirokastra, me dhjetëra demokratë janë organizuar privatisht që mbrëmë për në Tiranë dhe të tjerë sot edhe me linjat e transportit të udhëtarëve.

Nga Gjirokastra, Lazarati, Libohova dhe Dropulli jane nisur mbi 100 demokratë. Nga Tepelena dbe Memaliaj rreth 80, nga Përmeti dhe Këlcyra afro  70.

Nga Elbasani, mbi 1000 demokratë janë nisur sot për të marrë pjesë në protestën e thirrur nga ish kryeministri Sali Berisha para selisë blu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Çfarë po ndodh në selinë e PD/ Basha vendos foni në tarracë, blindohet hyrja anësore

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kur kanë mbetur më pak se dy orë nga nisja e protestës, Basha duket se vijon të marrë masa.

Në pritje të protestës masive përpara selisë së Partisë Demokratike, shihen lëvizjet e para.Në tarracën e selisë janë vendosur disa bokse nga njerëzit e Bashës.

Ky i fundit ka mbërritur në mëngjes në seli dhe ka hyrë nga hyrja anësore, e cila ndërkohë është duke u ruajtur dhe mbikëqyrur./CNA.al


LEXO TE PLOTE

Politikë

Sot nis punën Komisioni i Rithemelimit/ Basha përballë dy alternativave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Kryetari i degës së PD-së, Fier, Luan Baçi, ka deklaruar se sot do të rinisë punën Komisioni për Rithemelimin e PD-së.

Baçi i ka ofruar në vend të ikjes edhe një alternativë Bashës, edhe nëse nuk do që të dalë nga zyrat.

Ai ka thënë se Basha është deputet dhe si i tillë, ose duhet të bashkohet me Komisionin e Rithemelimit, ose nëse s’pranon të ikë fare.

 “ Le të rrijë në zyrë bashkë me ne, s’ka problem fare”, ka thënë Baçi, duke shtuar se Basha mund të bëhej pjesë madje edhe e Komisionit të  Rithemelimit.

Intervista

Baçi, cili grup është ky që niset në këto momente nga Fieri? Baçi: Ky është grupi I dytë që po niset drejt Tiranës. Grupe – grupe po ikin pothuaj një masë e madhe, e konsiderueshme e anëtarësisë së PD së degës Fier po edhe të degëve të tjera sipas informacione që kam dhe jam koherent me ta. Do të ketë një pjesëmarrje të madhe përpara selisë së Partisë Demokratike. Do të doja t’i ftoja anëtarët e PD të degës së Fierit, Patosit, Mallakastrës, Lushnjës dhe Divjakës të vazhdojnë rrugën drejt Tiranës pa asnjë lloj problemi, pa u u frikësuar nga fjalët që nxjerrin herë pas herë në media për dhunë apo për veprime që dëmtojnë qytetarët.

Protesta e sotshme e PD është një protestë masive, një protestë festive ku do të jemi para selisë së PD për të zbatuar vendimin e Kuvendit të 11 Dhjetorit, vendimin nr 6 që e ka shkarkuar Lulzim  Bashën nga kryetar. Mendoj dhe shpresoj se zoti Basha sot do të reflektojë dhe madje unë kam bërë ftesë që të bashkohet aty me ne bashkë, me demokratët që do të vijnë nga të gjitha rrethet e Shqipërisë dhe të vazhdojmë punën me Komisionin e Rithemelimit.

LEXO EDHE:  Skandali/ Suli i prish Kamzës stadiumin për të ndërtuar pallate

LEXO EDHE:  Skandali/ Suli i prish Kamzës stadiumin për të ndërtuar pallate

Basha do të jetë në selinë e PD ku ka edhe axhendën e ditës. Mendoni se kjo do ta pengojë protestën tuaj?

 Baçi: Absolutisht nuk do ta pengojë protestën ose fillimin e punës së Komisionit të Rithemelimit. Komisioni i Rithemelimit që u zgjidh në Kuvendin e 11 Dhjetorit do të fillojë punë sot dhe demokratët do ta shoqërojnë. Shoqërimi bëhet nga demokratët në ditën e parë të punës. Basha nuk është Kryetar, Basha është deputet i PD dhe si i tillë, ai sot ose duhet të bashkohet me ne, ose duhet të ikë nga zyra. Është shumë e thjeshtë situata dhe unë kam besim dhe shpresë se ai do të bëjë një nga këto të dyja. Në zyrë nuk do të rrijë.

 Po nëse nuk del nga zyra?

 Baçi: Le të rrijë në zyrë bashkë me ne, s’ka problem fare. Komisioni i Rithemelimit do të futet aty dhe ai le të bëhet pjesë po deshi. Mund ta hedhim dhe në votë atje ta bashkojmë të bëhet pjesë e komisionit si deputet i thjeshtë.

LEXO TE PLOTE