LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

‘Foltorja e Metës’/ Baton Haxhiu: Nuk flet si president, përdor gjuhë jo kushtetuese

22 Nëntor 2021, 19:51, Politikë CNA

Sot presidenti Meta hodhi akuza ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha, ku ndër të tjera përmendi se ky i fundit ka favorizuar rrugën e Edi Ramës drejt pushtetit.

Për këtë deklaratë të presidentit Meta, analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ?Shock? se nuk është një sjellje e denjë për një president dhe se Ilir Meta po shkel Kushtetutën dhe parimet etike për të cilat është zgjedhur në atë rol.

Problematike, sipas analistit, është gjuha e presidentit Meta, sidomos në rastet kur flet për partitë politike.

?Përshtypja dhe etika politike e një presidenti ka përfunduar qëmoti dhe kjo nuk është befasi, vazhdon gjuha e tij të jetë shkelëse e Kushtetutës?, u shpreh Baton Haxhiu./euronews

Lajmet e fundit nga