LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çdekretimi i 30 qershorit/ Meta: Basha mu lut, ai vendosi për 13 tetorin

22 Nëntor 2021, 20:05, Politikë CNA

Presidenti Ilir Meta ka nxjerrë në dritë të tjera detaje nga çdekretimi i zgjedhjeve vendore në 30 qershor dhe mbajtjen e tyre në 13 tetor.

Në një intervistë për Syri Tv me Çim Pekën, Meta u shpreh se 13 tetori u vendos nga vetë Basha dhe se ky i fundit që i kërkoj zgjedhjet në këtë datë nuk dorëzoi asnjë kërkesë në KQZ.

Sipas Metës, qëllimi i tij për çdekretim ishte të shmangte konfliketet dhe mbajtjen e zgjedhjeve në mënyrë demokratike.

?Unë kam qenë edhe në një komision hetimor, edhe pse ishte i paligjshëm. Ajo që kam theksuar sot është që si mundet të thotë ky njeri ky kryetari i PD që ne e kemi mbështetur presidentin dhe ai mua,

Si mund ta thotë ky që më ka ndjekur në Gjermani, më është lutur aman më shpëto. Si të të shpëtoj se unë nuk të kam thënë as digj mandatet as bojkoto zgjedhjet. Unë i kam thënë si të anuloj unë mitingun e partisë tënde. Këtë gjë ajde të hënë dhe ti bëjmë ftesë Edi Ramës dhe partive të tjera opozitare. Më erdhi keq dhe thashë hajde se ndoshta ka reflektuar. Ai ishte në Gjermani edhe se i tërhoqën veshin.

Unë dhashë disa shpjegime se dhe për mua nuk ishte komode për të bërë një gjë të tillë. Nuk është etike që presidenti të çdekretonte zgjedhjet pa u konsultuar me të gjitha partitë politike.

Qëllimi i shte që të mos kishte konflike dhe ishte që të bëheshin zgjedhje. Datën e caktoi Bashën, se Rama nuk vinte në tryezat që thërrisja unë. Dhe po ai nuk dorëzoi asnjë kërkesë në KQZ?, tha Meta./CNA.al

Lajmet e fundit nga