LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama prezanton buxhetin 2022/ S’ka rritje taksash, vijon pastrimi i llumit që ska fund

15 Nëntor 2021, 09:34, Politikë CNA
Rama prezanton buxhetin 2022/ S’ka rritje taksash, vijon pastrimi i llumit

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij sot në Kuvend, ka prezantuar disa nga pikat kryesore të buxhetit për vitin 2022, nga rritja e pagave për disa kategori dhe ulja e takasave mbi rrogën për disa kategori të tjera.

Por gjithashtu, kreu i qeverisë, foli edhe për financimin e institucioneve të drejtësisë së re, duke thënë se kjo reformë po vijon të pastrojë llumin, ndërsa tha se ata që duan të shohin rezultate, duhet të bëjnë edhe më shumë durim.

?Asnjë sektor apo reformë nuk është lënë pas dore, siç flet qartë ky buxhet. Pavarësisht krizës së energjisë, rrisim financimin për të mbështetur njerëzit e këtij vendi, kategoritë në nevojë. Zerojmë taksën mbi paga deri në 40 mijë lekë, duke lehtësuar 87 mijë punonjës, që i shtohen numrit të atyre që e kanë pagën minimale 30 mijë lekë dhe s?paguajnë taksë. Përgjysmojmë taksat nga 400 në 500 mijë lekë. Lehtësojmë edhe taksën mbi pagën për forca cilësisht të kualifikuara. Rrisim pagën për mësuesit, rrisim pagat me një bonus të posaçëm përqind për punonjësit që shërbejnë larg vendbanimit, rrisim pagën për forcat e armatosura. Ligjërojmë pagën për naftëtarët e Fierit për gjithë vitin. Për herë të parë fillojmë edhe me programet kombëtare të arteve, sporteve me një financim të posaçëm. Jemi në një fazë të rëndësishme të reformës në drejtësi, ku vijon nga një anë pastrimi i llumit që s?ka të mbaruar, dhe nga ana tjetër ngritja e institucioneve. Për të gjithë ata që thonë duhen rezultate edhe më shpejt, dua të them se duhet akoma edhe më shumë durim.?-tha Rama.

Lajmet e fundit nga