LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Akademia e Barinjve”/ Sherefedin Shehu “masakron” ministren e Ramës, tregon cilat janë eksperiencat në botë

14 Nëntor 2021, 14:09, Politikë CNA
“Akademia e Barinjve”/ Sherefedin Shehu “masakron”

Eksperti i Ekonomisë, Sherefedin Shehu ka reaguar në lidhje me deklaratëb e bërë nga ministrja e Bujqësisë, Frida Krifca, e mbështetur edhe nga kryeministri Rama, për të ashtuquajturën ?Akademia e Barinjve?.

Në një postim në rrjetet sociale, Shehu shkruan se Akademia e Barinjve është pjesë e Qendrës së Oksfordit për Fenë dhe Jetën Publike (QOFJP).

Ai thekson se Akademia e Barinjve punon nga afër me institucionet, rrjetet, dhe kishat për të ofruar programe trainimi që adresojne mangësite e priftërinjve Katolikë të thjeshtë në njohuritë teologjike.

?Akademia e Barinjve

Pas njoftimit të Ministres së Bujqësise dhe konfirmimit të z. Rama për hapjen e Akademisë së Barinjve kërkova në internet dhe gjeta këtë material për këto lloj eksperiencash në bote. Ato tregojnë se Akademia e Barinjve është pjesë e Qendrës së Oksfordit për Fenë dhe Jetën Publike (QOFJP). QOFJP është themeluar në 2005 dhe vazhdon të zgjerojë arsimimin dhe kuptimin e besimit fetar në jetën publike.

Akademia e Barinjve punon nga afër me institucionet, rrjetet, dhe kishat për të ofruar programe trainimi që adresojnë mangësitë e priftërinjve Katolikë të thjeshtë në njohuritë teologjike. Vizioni i saj është që të ndihmojë prifterinjtë të cilet u shërbejnë direkt njerëzve të aftësohen dhe përdorin instrumentat e nevojshëm për të drejtuar me besim dhe efektivitet kishat dhe komunitetet ku ato shërbejnë.

Besoj se është e mjaftueshme për të kuptuar vizionin e Kryeministrit tonë.

P.S. Në Angli ka edhe Akademi të Barinjve për kujdesjen dhe stërvitjen e kuajve.?-shkruan Sherefedin Shehu./CNA.al

Lajmet e fundit nga