LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ka pas tentativa për të fshirë Berishën nga klasa politike”/ Paloka i ‘përvishet’ Bashës

13 Nëntor 2021, 17:41, Politikë CNA

Kryetari i Këshillit Kombëtar të PD, Edi Paloka, e cilësoi si të padrejtë përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha nga grupi parlamentar.

I ftuar në Kjo javë ai tha se gjërat ndryshojnë dhe me SHBA, një herë mund të jesh armik e një herë tjetër mik tepër i afërt.

Sipas tij, ka pasur dhe një tentativë tjetër për të përjashtuar Berishën nga klasa politike, e kjo ka qenë në vitin 1997, por pas kësaj, Berisha sipas Palokës u bë dy herë kryeministër i vendit.

?Këtë termin anti-amerikan e ka thënë kundërshtarët tanë. Unë që u çova në dhjetor për të përmbysur komunizmin jam anti-amerikan? Këtë akuzë fillojnë dhe e bëjnë njerëzit tanë se kush e mbështet Berishën qenka anti-amerikan. Amerika dihet që në radhë të parë dihet se kush është. Ajo nuk është koncept gjeografik. Amerika për ne mbetet vendi i demokracisë, vendi i parimeve të lirisë dhe drejtësisë. Në politikën amerikane ne ishim naiv para 30 viteve, por tani kemi përvojë. Me Amerikën sot je armik, e më pas bëhesh miku më i afërt. Ka shumë shembuj. Amerika ka treguar se lufton për interesat e saj dhe në kohë të ndryshme kanë ndryshuar mendime. Pas 97-ën Berishën kanë dashur ta fshinin fare nga politika, por ai u bë 2 herë kryeministër.?

Ai shtoi më tej, se lideri aktual i PD, Lulzim Basha nuk kishte pse të ndryshonte qëndrim e mendim për Berishën, por t?i qëndronte deklaratave të thëna ditën kur lajmëroi përjashtimin e tij nga grupi.

“Basha kërkoi prova. Kërkoi të ketë prova që Berisha është fajtor dhe do të merrte vendimet e tija. Një vendim i tij do të ishte i pranueshëm, por ai e shkeli këtë deklarim. Unë kam mbajtur një qëndrim jo fort agresiv me zotin Basha. Sa i përket marrëdhënieve personale, në politikë, i kam pasur më të afërta me zotin Basha se sa me Berishën. Me Bashën kam qenë dy herë nënkryetar, sot jam kryetar i Këshillit Kombëtar, e madje marrëdhëniet personale i kam pasur më të afërta. Por jam në këtë pozicion se demokratët duan zgjidhje, e nuk mund të rrinë në një regjim që i shtyp përditë. E kam thënë edhe herë tjetër që Berisha do të ishte kryeministër të mirë Evropian, por më parë duhet të mposhtë një kryeministër bandit si Rama, por duket që Basha këtë se bën dot”/CNA.al

 

Lajmet e fundit nga