LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Doja të bëhesha mjek, por përfundova tek Bujqësori”/ Bamir Topi rrëfen të pathënat

14 Nëntor 2021, 19:38, Politikë CNA
“Doja të bëhesha mjek, por përfundova tek

Ish-presidenti i Shqipërisë, Bamir Topi ka zbuluar detaje nga jeta e tij personale. I ftuar në emisionin ?Dola te Ola? në News 24, Topi tregoi se dëshira e tij në vegjëli ishte të bëhej mjek.

Ai ka studiuar në Universitetin Bujqësor të Tiranës, në Fakultetin e Mjekësisë Veterinare dhe gjatë programit zbuloi se ka shkuar aty pa dëshirën e tij, kjo për shkak se dy vëllezërit e tij, ishin me arsim të lartë dhe në atë kohë bursat e studimit për familje ishin të kufizuara.

Ish-presidenti pohoi se në atë shkollë ka marrë një eksperiencë të jashtëzakonshme për jetën, teksa tregoi edhe për marrëdhëniet që ka patur me kolegët gjatë kohës që ai drejtonte Këshillin Shkencor të Institutit të Kërkimeve Veterinare, me të cilët ka vijuar të mbajë marrëdhënie  të mira edhe pas shkëputjes.

Ai gjithashtu gjatë rrëfimit të tij, zbuloi edhe dilemën e madhe që kishte në momentin që iu propozua t?i futej politikës në vitin 1996.

?Kisha një marrëveshje me veten që nëse do të futesha në politikë do ta lija profesionin?, tha Nishani, teksa theksoi se politika ndryshe nga universiteti, është e mbushur plot të papritura dhe intriga./CNA.al

Lajmet e fundit nga