LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një vit pa Koço Devolen/ Agron Llakaj “shuplakë” Presidentit të Republikës

8 Nëntor 2021, 08:45, Aktualitet CNA
Një vit pa Koço Devolen/ Agron Llakaj “shuplakë”

Si sot një vit më parë, u nda nga jeta regjisori dhe humoristi Koço Devole. Aktori humbi jetën pas një beteje të ashpër me Covid 19.

Sot aktori Argon Llakaj ka përkujtuar regjisorin dhe humoristin e madh. Përmes një statusi në rrjetet sociale, Llakaj ka treguar me trishtim se sot po ‘lëshohet’ dora përsa i përket dekorimeve nga ana e Presidentit Meta.

Aktori shkruan se sot në këtë përvjetor të humbjes së tij, Koço Devole duhej të nderohej me dekoratën ?Nderi i Kombit? dhe të mblidheshin për të folur rreth artit të mjeshtrit të humorit.

Llakaj shpreh dëshirën që një nga sallat e Teatrit të humorit apo Estradës në Tiranë të marrë emrin e Koço Devoles.

?Ehhh mor Koço Devole…!

Sot 1 vit nga dita kur u largove përgjithmonë…, çdo ikje është e rëndë, e hidhur dhe plot dhimbje, ashtu sic ishte dhe largimi yt.

Koço i dashur, jeta dhe puna na rrëmben, rutina na bën që të të mos mendojmë çdo ditë, por sa herë gjatë punës e procesit krijues, përmendim emrin tënd si referim , sepse ti je “Mali i rëndë” me të cilin matemi për t’u ngjitur të gjithë…

Ti duhet të jesh libër ne shkollen e artit të komedisë.

Unë s’kam fuqi të vendos që në këtë përvjetor te parë të largimit tënd ,të të nderonin me dekoratën e lartë “Nderi i Kombit”, duke u mbledhur dhe folur për Ty…,se siç e ke thënë Ti me gjallje…, ” është lëshuar dora sa nuk mblidhet më ! “,po dekorohen edhe lokalet, së fundmi ,urdhërin “Mjeshtër i Madh” e mori dhe “paçja” o Koço , sepse është pjata e preferuar e një shokut të Presidentit…??

Nejse, që të mos e zgjas sepse ti nuk i kishe shumë qejf llafet e shumta…,po meqë jemi tek shteti , kam shumë dëshirë që një sallë e Teatrit të humorit apo Estradës në Tiranë ,të marrë emrin tënd, Teatri “Koço Devole”… edhe në mos paçin talentin sa Ty..,emri që do mbajë teatri , do ketë peshën e emrit ,dhe artit tënd magjik.

Koço i shtrenjtë ! Ka plot të tjerë që kanë ctë flasin e shkruajnë për Ty,edhe më shumë se mua…,por është ” beteja ” ime që Ti dhe emri yt të gdhënden jo thjesht në memorien e njerëzve ,por në memorien e kombit që quhet histori,sepse historia e humorit shqiptar ka shumë emra te nderuar dhe thellësisht të respektuar ,por kurrë një emër si Yti…,Ti ishe, je dhe do mbetesh Aristokrati i komedisë shqiptare…, ” Perandori i Humorit shqiptar ,Koço Devole ” .?.Mirënjohje pa fund !?, shkruan Llakaj në postimin e tij./ CNA.al

Lajmet e fundit nga