LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Makina inteligjente 'zbarkon' në Durrës/ Qindra shoferë ‘kapen mat’

7 Nëntor 2021, 20:12, Aktualitet CNA
Makina inteligjente 'zbarkon' në Durrës/ Qindra

Nga mbrëmja e datës 5 nëntor  e deri në mbrëmjen e sotme, makina inteligjente është zhvendosur në qytetin e Durrësit, për të monitoruar qarkullimin e automjeteve në disa rrugë të brendshme dhe në hyrje-daje.

Gjatë monitorimeve me afate të shkurtra kohore, në shumë pika të cilësuara me risk për përfshirje në aksidente rrugore, nëpërmjet makinës inteligjente, janë konstatuar 746 shkelje për shpejtësi mbi normat e lejuara.

?112 shoferë janë konstatuar në shkelje të trefishtë: shpejtësi, përdorim të celularit dhe mosvendosje të rripit të sigurimit;

58 shoferë për shpejtësi, për të cilët është vendosur edhe sanksioni plotësues pezullim i lejes së drejtimit, pasi shpejtësitë varionin nga 70 km/h deri në 90 km/h në rrugët e brendshme të qytetit të Durrësit;

54 shoferë janë konstatuar me shpejtësi dhe pa vendosur rripin e sigurimit?, deklaron policia në njoftimin zyrtar.

Më tej Policia e Shtetit apelon për të gjithë drejtuesit e mjeteve, motomjeteve, biçiklistët dhe këmbësorët që të zbatojnë me rigorozitet rregullat e qarkullimit rrugor, në mënyrë që të ketë më pak incidente apo lëndime në njerëz./CNA.al

Lajmet e fundit nga