LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Transformimi i jashtëzakonshëm, ja si ka ndryshuar "Santiago Bernabeu"

7 Nëntor 2021, 08:27, Sport CNA
Transformimi i jashtëzakonshëm, ja si ka ndryshuar "Santiago

Real Madrid vazhdon projektin e saj më të dëshiruar: modernizimin e Santiago Bernabeu . Pas respektimit të reformës së parë, për të cilën u mbyll nga marsi 2020 deri në shtator 2021, klubi ndau një video të re në të cilën mund shihej e gjithë puna, e cila do të përfundojë plotësisht në dhjetor të 2022. Që kur njoftuan se do të fillonin të transformonin rrethimin mitik, janë bërë ndryshime të mëdha. Në imazhet e bëra nga kompjuteri, klubi tregon se si bari në fushë mund të ?fshihet? pjesë-pjesë në një gropë të vendosur anash fushës

Çdo pllakë e fushës do të vendoset në një strukturë 30 metra të thellë, ku secila do të trajtohet në mënyrë speciale me sistem vaditjeje, rreze ultravjollcë, ndriçim LED dhe kamera kontrolli të temperaturës. Ata do të kenë gjithashtu sistem ventilimi dhe oksigjeni. Për sa kohë që panelet e terrenit ruhen dhe mbrohen nën zonën e lojës, do të ketë një fushë me bar artificial në sipërfaqe që do të shërbejë për të pritur ngjarje të shumta: nga një fushë me shumë sporte në një vend panairi dhe kongresi. Synimi i kësaj vepre gjigante nuk është vetëm të modernizojë një nga stadiumet më legjendar në botë, por edhe të mbledhë afër 150 milionë euro në vit dhe të shërbejë si një tjetër burim të ardhurash.

Në animacionin dixhital mund të shihni se si stadiumi i futbollit mund të shndërrohet në një vend pritës për të gjitha llojet e ngjarjeve. Për sa i përket sportit, fusha mund të ndahet në dy gjysma të ndara nga një perde dhe një tribunë në mes. Aty do të mund të bashkëjetojnë, për shembull, një fushë basketbolli në mënyrë që të luhet Final Four i Euroligës, me një fushë tenisi që do të presë një turne ATP. Me këtë projekt, në të cilin kanë marrë pjesë afro një mijë punëtorë, qyteti i Madridit do të bëhej një pikë e madhe takimi për një mori tifozësh, jo vetëm të futbollit por të sportit në përgjithësi. Vlerësohet se punimet do të përfundojnë rreth fundit të vitit 2022 dhe data e hapjes do të jetë 14 dhjetori, që përkon me 75-vjetorin e Santiago Bernabeut.

Lajmet e fundit nga