LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

'Arma' e re kundër pandemisë/ Britania, vendi i parë në botë që miraton pilulën antiCovid

4 Nëntor 2021, 12:23, Kosova & Bota CNA
'Arma' e re kundër pandemisë/ Britania, vendi i

Britania u bë ditën e sotme vendi i parë në botë, që miratoi një pilulë antivirale, e cila mund të ndryshojë luftën ndaj COVID-19. Autoriteti britanik i barnave, më në fund ka dhënë autorizimin e parë për pilulën anti-COVID ?Merck?.

Sipas Reuters, Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor ka rekomanduar që kjo pilulë të përdoret në momentin e parë që del pozitiv me COVID-19 dhe brenda pesë ditëve nga nisja e simptomave.

Ky është trajtimi i parë antiviral oral për COVID-19 që miratohet, me dritën jeshile që vjen përpara miratimit të mundshëm rregullator të SHBA. Këshilltarët amerikanë pritet të takohen këtë muaj, për të votuar nëse ky ilaç duhet të autorizohet.

Ilaçi besohet se mund të përgjysmojë shanset për të vdekur ose për t?u shtruar në spital./CNA.al

Lajmet e fundit nga