LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Mjekët luten që të vijë në jetë”/ Psikologia bën reagimin e fortë pas dhunimit të 6-vjeçares në Kamëz

1 Nëntor 2021, 17:49, Aktualitet CNA
“Mjekët luten që të vijë në jetë”/

Psikologia Klorinda Serani, ka dënuar mjaft ashpër mos reagimin e institucioneve dhe shoqerisë për rastin e 6-vjeçares në Kamëz e cila u dhuna barbarisht nga babai.

E ftuar në Fax news, psikologia kërkoi që ky baba të bëhet shembull, në mënyrë që të mos i shkojë mendja askujt të përsërisë rastin.

?Të mos merremi tani që ndodhi, por të mos lejojmë të ndodhi. Që nga nëna, nga fjalët e saj. Përderisa e lindi atë fëmijë duhet të ishte nënë. Por përse nuk është parë nga kopshti i saj, nga gjyshi dhe gjyshja? Po njerëzit përreth përse nuk kanë reaguar kur kanë parë se nëna nuk është e përkushtuar. Nuk ishin të vetme shenjat. Po të nxirat e hershme pse nuk janë parë. Të dëgjohet dhe të veprohet. Çfarë duhet të ishte bërë që të mos ndodhte. Duhet të bëhet shembull ky individ që mos guxojë njeri ta bëjë më. Kemi pasur raste kur burra, nuk janë burra, njerëzit të tillë thonë në burg do shkoj, do ha, do pi, tv do shoh. Alarmet duhet të ngrihen jo vetëm kur ka shenja, por deri kur ka një mbyllje të fëmijës?, tha ajo.

E pyetur a duhet të hiqet e drejta e prindërimit për të tillë prindër, ajo u shpreh se nuk duhet të shkohet fare në të tilla situata.

?Ti ke zgjedhur të jesh prind dhe nuk të ka detyruar askush. Përderisa ke zgjedhur të jesh prind ke detyrime. Dhunim është të mos i përkushtohesh fëmijës, ta lejosh të rrijë gjithë ditën në telefon. Ky ështe ekstremi i dhunimit. Këta njerëz jo vetëm të jenë shembull, por nuk duhet të quhen njerëz. Të marrim masat paraprakisht që të mos ndodhi. Ndoshta edukatorët kanë frikë të reagojnë. Ndoshtja prindi mund të jetë dhe kriminel, por nuk ka justifikim heshtja. Më bën përshtypje ndërgjegja e një mësuesi, sepse e ka larë dhe ndërruar këtë fëmijë dhe mos bëjë asgjë për një fëmijë, që mund të ishte fëmija im?, deklaroi ajo.

Në fund, psikologia u ndal te gjendja e vajzës. Klorinda Serani tregoi se mjekët po luten që vajza të vijë në jetë sërish.

?Doktorët janë shprehur që urojnë të vijnë në jetë brenda 72 orësh, aq rëndë është situata. Urojnë që fëmija të vijë në jetë. Nëse kemi abuzimin psikologjik dhe ka efekte negative në jetën e fëmijës. Ky fëmijë ka frikën për të lindur fëmijë nesër, por mund të shkojë deri në vetëvrasje?, përfundoi ajo./CNA.al

Lajmet e fundit nga