LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbledhja e Kuvendit Kombëtar/ Indrit Hoxha: Duhet kthyer partia më e madhe se kryetari

29 Tetor 2021, 20:46, Politikë CNA
Mbledhja e Kuvendit Kombëtar/ Indrit Hoxha: Duhet kthyer partia më e

Mbledhja e Kuvendit Kombëtar të PD më 11 Dhjetor pritet të sjellë shumë ndryshime.

Sipas ish anëtarit të Këshillit Kombëtar të PD, Kuvendi do të demokratizojë partinë dhe se përmes tij do të hapet gara për të zgjedhur lidershipin e ri.

Në një intervistë për emisionin ?Arnautistan? me Mustafa Nanon në MCN TV Hoxha ka dënuar edhe veprimet e Lulzim Bashës për përjashtimet nga partia.

?Kuvendi do bëjë disa ndryshime në statutin e PD. Nuk ka qenë kaq e demokratizuar PD sa kërkojmë ta bëjmë më 11 Dhjetor. Duhet kthyer partia më e madhe se kryetari, vetëm atëherë do jetë fituese. Basha zgjohet një herë në 6 muaj dhe bën përjashtime në parti. Kuvendi i PD është më i madh se kryetari dhe është kuvendi që komandon kryetarin. Kuvendi do hapë garën për zgjedhjen e lidershipit të ri. Zgjedhja e kryetarit të ri nuk ndodh më datë 11 vetëm nëse ndryshohet statute, por unë do preferoja ti drejtohemi anëtarësisë dhe të zgjedhim?, tha Hoxha. /CNA.al

Lajmet e fundit nga