LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

6 maska me përbërës natyralë që do ju shpëtojnë nga problemet e lëkurës

27 Tetor 2021, 18:24, Lifestyle CNA
6 maska me përbërës natyralë që do ju

1.Maska Për Fytyrën Me Të Bardhin E Vezës

E bardha e vezës është element kryesor në shumë maska për fytyrën. Ajo është plot protein dhe e lë lëkurën të butë dhe të lëmuar. Ju mund të përdorni thjesht të bardhin e vezës në fytyrë ose të shtoni disa përbërës të gjetur në çdo kuzhinë për të zbutur lëkurën e thatë, tonifikuar lëkurën e yndyrshme dhe kuruar lëkurën e acaruar. Këto 5 receta janë të dashura për shumë arsye, por kanë diçka të përbashkët: ato të gjitha përdorin të bardhin e vezës. Shijojini!

Modelja Shalom Harlou e quan këtë maskë të përgatitur në shtëpi, me vetëm 2 përbërës, ?hidratuese dhe zbutëse.?

RECETA

Përbërësit:

2 të bardha veze

2 lugë gjelle kos

Udhëzime:

Ndani të bardhat e vezëve nga të verdhat e vezëve dhe vendosini ato në një tas. Shtoni 2 lugë gjelle kos, mos përdorni salcë kosi! Përziejini sëbashku dhe vendoseni përziejen në fytyrë. Lëreni në fytyrë për disa minuta dhe pastaj pastrojeni fytyrën me ujë të ngrohtë, më pas me një pecetë të ngrohtë.

2.Maska E Fytyrës Me Argjilë Për Pastrim Të Thellë

Kjo maskë pastron dhe hidraton lëkurën e fytyrës.

RECETA

Përbërësit:

1 e bardhë veze

2 lugë gjelle argjilë/baltë gri ?mund ta blini nga Amazon.com

1 lugë gjelle miell misri

1 pikë nga vaji juaj i preferuar esencial

Udhëzime:

Përziejini për bërësit në një tas dhe vendoseni përzierjen në fytyrë. Lëreni atë sa të thahet dhe më pas hiqeni nga fytyra me një leckë të ngrohtë.

3.Maska Zbutëse Me Limon Dhe Mjaltë

Kjo maskë është e shkëlqyer për fytyrën e prirur për puçrra, por është e mirë për çdo lloj lëkure.

RECETA

Përbërësit:

1 e bardhë veze

2 lugë gjelle mjaltë i rrjedhshëm

4 lugë gjelle lëng limoni

3 lugë gjelle kos, jo salcë kosi

Udhëzime:

Përzieni përbërësit së bashku dhe vendoseni maskën në fytyrë. E lini për rreth 15 minuta dhe më pas lani fytyrën. Pjesën e mbetur mund ta ruani në frigorifer deri në një 1 javë për ta përdorur sërisht.

4.Maska Shtresëzuese E Fytyrës

Sheqeri në këtë maskë bën të mundur shtresëzimin, ndërkohë që vajrat e bëjnë këtë maskë shumë të mirë për fytyrën me lëkurë të thatë, dehidratuar apo të moshuar.

RECETA

Përbërësit:

1 e bardhë veze

½ lugë gjelle vaj ulliri, vaj kokosi apo vaj bajamesh

1 lugë gjelle miell

1 lugë gjelle sheqer kaf

1 lugë gjelle qumësht

Udhëzime:

Përziejini përbërësit mirë dhe vendoseni maskën në fytyrë duke e shpërndarë me lëvizje rrethore, në këtë mënyrë duke e pastruar atë. Shtojini më shumë sheqer nëse doni një pastrim më të thellë. Lëreni maskën në fytyrë për 15 minuta përpara se ta pastroni. Pas pastrimit mund të përdorni ndonjë hidratues për të bërë të mundur qëndrimin e vajrave brenda në fytyrë.

5.Maska Për Fytyrën Me Argjilë/Baltë

Kur bëhet fjalë për maska për lëkurë të yndyrshme, me akne apo edhe lëkurë mikes, nuk ka baltë/argjilë më të mirë se balta e gjelbër, e njohur gjithashtu edhe si ?bentonite.?

Maskat me batë e zbusin, e shërojnë dhe e bëjnë të mëndafshtë lëkurën. Ato ndihmojnë në largimin e yndyrës së tepërt të fytyrës duke i bërë ato perfekte për lëkurën e yndyrshme. Për faktin se atom und të thatësojnë lekurën, unë nuk i rekomandoj për lëkurën e thatë, vetëm nëse ju gjithashtu i shtoni vajra përzierjes.

Disa këshilla për këto receta të maskave me argjilë:

Krijoni një maskë bazë duke i shtuar pluhurit të argjilës ujë nëse ju keni një fytyrë të yndyrshme, vaj ulliri nëse keni fytyrë të thatë dhe qumësht për fytyrë mikse.

Maska duhet t?i lini në fytyrë për

Pastrojeni fytyrën me një leckë të trashë dhe më pas zbuteni atë me një krem hidratues.Mos pëdorni asnjëherë tas metalik kur punoni me baltën e gjelbërt. Metali reagon kimisht me baltën.

6.Maska Bazë Me Argjilë/Baltë

Mua më pëlqen shumë kjo maskë bazë me baltën e gjelbër sepse është e thjeshtë dhe përbërësit e saj me shumë mundësi i gjeni në kuzhinën tuaj.

RECETA

Përbërësit:

Baltë e gjelbër/balta bentonite ose Baltë të gjelbër Franceze ose Baltë Kuruese Indiane, mund ta blini në Amazon.com

1 lugë gjelle mjaltë

ujë-për fytyrë të yndyrshme dhe mikse, vaj ulliri-për fytyrë të thatë

Udhëzime:

Përzieni 2 filxhanë lëng me një filxhan baltë. Zgjidheni vëtë llojin e lëngut bazuar në llojin e lëkurës tuaj. Nëse keni fytyrë të yndyrshme, zgjidhni ujë. Për fytyrë mikse, zgjidhni qumësht dhe për fytyrë të thatë zgjidhni vaj ulliri. Më pas hidhni pak mjaltë. Shtoni më shumë lëng nëse balta është e thatë. Sipas dëshirës mund të hidhni edhe disa pika nga vaji juaj i preferuar esencial. Mbajeni maskën për 15 minuta. Pastrojeni maskën me një pecet apo lecktë të ngrohtë por jo shumë të nxehtë, më pas shpëlajeni fytyrën me ujë të rrjedhshëm./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga