LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqipëria dhe Maqedonia përmbushin kushtet”/ Varhelyi: Moshapja e negociatave dëmton BE

19 Tetor 2021, 13:40, Aktualitet CNA
“Shqipëria dhe Maqedonia përmbushin kushtet”/ Varhelyi:

Komisioneri për zgjerimin e Europës, Oliver Varhelyi ka prezantuar raport-progesin e KE për vendet kandidate për në BE.

Varhelyi gjatë konferencës për shtyp është shprehur se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për hapjen e negociatave.

Gjithashtu edhe Kosova ka përmbushur kushtet për Liberalizimin e vizave, por duhet të vijojë të bëjë progres në reforma.

Komisioneri thekson se moshapja e negociatave dëmton BE.

?Falenderoj për punën që kenëi bërë për të dhënë rezultate në emër të BE. Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë përmbushur kushtet për hapjen e negociatave për në BE. Edhe Kosova duhet të shënojë progres në reforma. I ka përmbushur kushtet për liberalizimin e vizave. Mos hapja e negociatave dëmton BE.?, është shprehur ndër të tjera Varhelyi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga