LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vranësira dhe reshje dëbore/ Zbuloni surprizat e motit për ditët e ardhshme

4 Tetor 2021, 11:45, Sociale CNA
Vranësira dhe reshje dëbore/ Zbuloni surprizat e motit për

Java ka nisur me kushte të qëndrueshme atmosferike duke berë që moti të jetë i kthjellët në pjesën më të madhe të vendit.

Sipas MeteoAlb vranësirat do të shfaqen në oret e pasdites. Parashikohet që dita e martë të ketë vranësira më të dukshme ku nuk do të mungojnë edhe rreshjët e paktë të shiut. Presim një sistem të mirëfilltë vranësirash i cili do të zhvendoset në teritorin shqiptar duke sjellë edhe vranësira gjatë mbrëmjes dhe rreshje shiu në zonat veri dhe veri-perëndimore të vendit, duke përfshirë gradualisht të gjithë vendin.

Sinoptikanja Lajda Porja parashikon që dita e enjte dhe orët e paradites do të mbeten nën ndikimin e rreshjeve të shiut me intesitet mesatar. Gjatë kësaj kohe në fakt do të kemi forcim të parametrave të erës duke bërë që shirat të  shoqërohen me stuhi ere sidomos në zonat bregdetare. Gjatë të premtes dhe fundjavës presim dobesim të ndjeshem të rreshjeve duke bërë që prania e rreshjeve të jetë në sasi të pakët. Parashikohet që fundjava të sjellë edhe kthjellime të herë pas hershme dhe pritet që gjatë javës së ardhshme temperaturat ne rang vendi të shkojnë deri ne 28 grade Celsius, ndërkohe pritet që dita e enjte dhe deri në fundjavë të kemi ulje të ndjeshme të teperatures duke bërë që termometri të zbresë në 21 grade Celsius. Fundjava do të sjellë një rritje të lehtë të tyre.

Duke qënë se temperaturat minimale do të pësojne rënie parashikohen sasi të pakta reshjesh dëbore në majat e maleve./CNA.al

Lajmet e fundit nga