LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pensionet e ulëta, 15-17 mijë lekë në muaj janë të pamjaftueshme

23 Shtator 2021, 15:01, Sociale CNA
Pensionet e ulëta, 15-17 mijë lekë në muaj janë të

Nga data 1 prill, pensionet janë kompensuar me 2.7%, përfshirë atë bazë, social, të pleqërisë dhe të gjithë pagesat që marrin personat me status të veçantë.

Mbi 680 mijë persona përfitojnë një rritje me 390 lekë në muaj pensionin minimal dhe me 780 lekë pensionin maksimal.

Sot një pensionist merr mesatarisht 15 mijë lekë në muaj. Ata thonë se kaq para nuk u mjaftojnë as për nevojat më bazike.

?Ku dalin 150 mijë. Presim pensionin tjetër?, shprehet një i moshuar.

Disa prej tyre ironizojnë me rritjen duke thënë se tani u teprojnë të japin dhe hua.

?Aq shumë sa është rritur pensioni, saqë vijnë njerëz i japim lekë, i themi na se kemi shumë, na kanë kënaqur?, thotë një pensionist.

Një i moshuar thotë se vetëm për ilaçe shpenzon 10 mijë lekë, pa llogaritur faturat e energjisë elektrike dhe ujin apo ushqimet.

?Po të bësh llogari të gjithë këto të paktën vejnë 30-40 mijë lekë?, thotë i moshuari.

Shumë prej të moshuarve shprehen se u vijnë në ndihmë fëmijët për të përballuar shpenzimet.

?Mua më mban djali, se unë marr ilaçe?, thotë një grua e moshuar./euronews

Lajmet e fundit nga