LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Ktheni mësimin 45 minutësh"/ Prindërit peticion Ministrisë së Arsimit dhe Shëndetësisë

30 Shtator 2021, 10:08, Sociale CNA
"Ktheni mësimin 45 minutësh"/ Prindërit peticion

Në një situatë kur masat shtrënguese të pandemisë kushtëzojnë lëvizjen e qytetarëve , apo mësimi të zhvillohet online dhe nëpër klasa me orar të reduktuar, disa prindër në kryeqytet kanë hartuar një peticion ku kërkojnë rikthimin e mësimit në sistemin para-universitar prej 45 minutash.

Mësohet se ata kanë vendosur edhe të protestojnë në rast se kërkesa e tyre nuk merret parasysh duke dhënë një afat për kthimin e një përgjigje nga ana e institucioneve përkatëse.

Ata shprehen se mësimi me orare të shkurtuar ndikon në efektivitetin e mësimdhënies, pasi nxënësit nuk munden ta kuptojnë si duhet, ndërsa mësuesit nga ana e tyre nuk ndihen shumë komodë pasi koha që ata japin mësim nuk u mjafton për tu shpjeguar si duhet nxënësve lëndën.

Vetë prindërit ankohen se dhe mësimi online është mjaft i vështirë për t?u ndjekur, pasi dhe orët që jepen janë me shumë ngarkesë./CNA.al

Lajmet e fundit nga