LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Drogë dhe armë pa kontroll në rrjetet sociale/ Kush do kujdeset për të rinjtë shqiptarë?

1 Tetor 2021, 11:15, Sociale CNA
Drogë dhe armë pa kontroll në rrjetet sociale/ Kush do kujdeset

Ngjarja e bujshme e tre ditëve më pare ku një 21 vjeçar bëhet autor i një krimi, dhe vrasës i një polici, vëmendja e sociologëve, psikologëve  dhe ekspertëve përqëndrohet  tek fenomeni që po zgjerohet dita ditës .

Ajo që sot quhet Trend, Model, apo dhe thjesht Show, ka një pasojë. Kush duhet të ndërhyjë? Kush duhet të përkujdeset? Ku duhet drejtuar gishti? Kush është përgjegjës?

Një i ri shqiptar, një adoleshent dashur pa dashur kthehet shumë thjesht në një objekt i rrezikshëm për shoqërinë shqiptare.

Rrjetet sociale, mediat sociale, modelet që ndjekim çdo ditë, personat që kanë influencë të gjerë tek të rinjtë shqiptarë kthehen ne probleme shqetësuese sepse janë këta të rinj të cilët duke i ndjekur çdo ditë në telefonat celularë apo Smart Phona do kërkojnë patjetër ta ndjekin atë duke e konsideruar si gjënë më normale.

Dhe kjo gjeneron në përdorim dhune dhe përhapjen e krimit. Ekspertët theksojnë se duhet ngritur një system monitorimi që të vëzhgojë për të parandaluar fenomenin.

Dhe familja  shqiptare, duket se e kanw shumw tw vwshtirw pwr tw kontrolluar fwmijwt nw rrjete sociale.

Këngëtarë apo influencues të tjerë që sot kanë marrë emrin Blogera, i diktojnë të riut se si ai duhet (nuk) të jetojë.

Çfarë duhet të bëjë, si duhet të argëtohet duke dhënë shembuj të gabuar se si ata duhet të bëjnë një jetë luksoze, rrethuar nga femra, para , droge dhe armë.

Edhe autori i krimit i tre ditëve më parw, pavarwsisht se rridhte nga një familje e varfër, ngjarjet që kishin ndikuar në ndërgjegjen e tij, që nga sjellja e dhunshme e babait ndaj nënës deri tek shoqërimi me njerëzit e ?gabuar?, rrjete trafikantësh dhe kontigjente kriminale, ka rënë pre e këtij fenomeni.

Duke i parë si persona të pambrojtur,  janë të lehtë për ti futur në trafikun e drogës duke i përdorur si karem apo si shënjestra dhe mburoja ndaj policisë./CNA.al

Lajmet e fundit nga