LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

VIDEO-Keni bërë plane në fundjavë?/ Zbuloni çfarë rezervon moti

1 Tetor 2021, 11:08, Sociale CNA
VIDEO-Keni bërë plane në fundjavë?/ Zbuloni

Shqipëria do të dominohet nga kthjellime dhe vranësira që parashikohen në zonat veriore dhe ato qendrore. Vranësira të shpeshta mbeten në zonat jugore duke sjellë rreshje të pakta dhe të izoluara shiu.

Sipas MeteoAlb, parashikohet përmirësimi i kushtetve të motit duke filluar nga oët e vona të mbrëmjes dukë bërë që fundjava të mbetet ne mbizotërimin e motit të kthjellet dhe vranësira të lehta në zonat malore.

Për sa i përket temperaturave të ajrit, mengjesi dhe mbrëmbja mbeten tipike të stinës së vjeshtës, duke qënë se vlerat arrijnë minimum 6 grade Celsius në zonat malore dhe maksimumi parashikohet jo më shumë se 26-27 gradë Celsius.

Për sa i përket parashikimit të motit në vendet e rajonit Kosova dhe Maqedonia e veriut sot edhe nesër mbeten me vranësira të shpeshta të cilat do të sjellin rreshje të pakta shiu. Por mbasditja dhe mbrëmja do të përmirësojnë kushtet e motit. Fundjava paraqitet me mot të kthjellët.

Për sa i përket temperaturave të ajrit, minimum parashikohet deri ne 5 gradë Celsius dhe maksimumi 21 gradë Celsius./CNA.al

Lajmet e fundit nga