LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mësimi me orare të plota/ Brataj paralajmëron shtim të infektimeve

4 Tetor 2021, 14:29, Sociale CNA
Mësimi me orare të plota/ Brataj paralajmëron shtim të

Pas 2 viteve pandemi dhe nën pushtetin e protokolleve të mbrojtjes nga COVID, mësimdhënia në arsimin e detyrueshëm i është rikthyer sot normalitetit me orare të plota.

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj nuk përjashton mundësinë  e rritjes së të prekurve nga Covid pas dy  tre javësh në shkollat ku ka një numër të lartë nxënësish.

 ?Është fiziologjike që të ketë një rritje të numrit, pikërisht për faktin se këto mosha janë mosha të pavaksinuara. Janë ata që kanë qenë më të izoluar nga ambientet e shkollës?Eksperienca  ka treguar se në të gjitha ato vende ku shkolla ka filluar më përpara ka pasur një rritje.?

Megjithëkëtë  sipas drejtorit të Urgjencës Kombëtare situata epidemiologjike nuk pritet të na çojë në masa më të forta, por vetëm në izolim të vatrave të infeksionit.

?Ku shfaqet një vatër infektimi, sigurisht që izolohet dhe rifillon pastaj shkolla me kalimin e situates?, ka thënë ai në një prononcim për ABC news./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga