LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të bëni seks të mirë pas moshës 50 vjeçare?

23 Shtator 2021, 19:00, Lifestyle CNA
Si të bëni seks të mirë pas moshës 50 vjeçare?

Ndërsa plakemi, trupat dhe mendjet tona pësojnë shumë ndryshime. Këto shpesh përfshijnë mënyrën se si e shikojmë dhe përjetojmë jetën tonë seksuale. Në vitet tona të hershme, seksi mund të jetë kryesisht një akt fizik i pasionit dhe epshit. Por ndërsa piqemi, jeta jonë seksuale mund të evoluojë në diçka më personale dhe intime.

Sipas AARP , ju mund ta shijoni seksin edhe më shumë kur të plakeni nëse jeni të gatshëm të eksploroni rrugë të reja për të përshtatur ndryshimet në jetën tuaj.

Unë e di se shumë të rinj mendojnë se seksi përfundon pas moshës 50 vjeç – nuk është e vërtetë!” Dr. David Samadi, një onkolog urolog me bazë në Nju Jork dhe ekspert për shëndetin seksual të burrave, thotë për Neësmax. “Seksi është ende një komponent i rëndësishëm dhe jetik përtej asaj moshe që e bën jetën më të plotë, më të pasur dhe më emocionuese.”

Samadi thotë se rrënja e seksit të mrekullueshëm pas të 50 -ve është shëndeti i mirë fizik, në mënyrë që çështjet, të tilla si zgjimi dhe mosfunksionimi erektil, të mos zbehin aktivitetet seksuale.

Si ekspert i shëndetit të burrave, unë rekomandoj që burrat të praktikojnë zakone të shëndetshme çdo ditë për ta mbajtur jetën e tyre seksuale aktive dhe argëtuese,” thotë Samadi. “Një sugjerim është të bësh aktivitet fizik në mënyrë të rregullt. Disa sugjerime përfshijnë aktivitet aerobik siç janë ecja e shpejtë, vrapimi dhe noti e kombinuar me stërvitje me rezistencë siç është ngritja e peshave. Mbajtja e trupit tuaj në formë dhe mbajtja e masës muskulore ndihmon në përmirësimin e dëshirës dhe qëndrueshmërisë seksuale. ”

Burrat që tashmë mund të jenë duke përjetuar mosfunksionim ngrerë, ose ED, duhet të diskutojnë mundësitë e tyre me mjekun e tyre.

Do të ketë raste kur ED fiton,” pranon Samadi, “Në ato netë, drejtohuni në aktivitete të tjera të këndshme, të tilla si t’i bëni njëri -tjetrit masazhe ose mënyra të tjera intime për të shprehur dashurinë tuaj për njëri -tjetrin.”

Gratë mund të përjetojnë seks të dhimbshëm pas menopauzës për shkak të thatësisë vaginale. Sipas Shoqërisë së Menopauzës në Amerikën e Veriut , midis 17% dhe 45% e grave në menopauzë thonë se e konsiderojnë seksin të dhimbshëm. Përdorimi i një lubrifikanti me cilësi të mirë – dhe provimi i kremrave të estrogjenit ose terapisë zëvendësuese të hormoneve, nën drejtimin e mjekut tuaj ,mund të ndihmojë, thotë AARP.

Ndryshimet në dietë gjithashtu mund të rrisin epshin. Ushqimi me bazë bimore që përmbajnë fitoestrogjen mund t’i ndihmojë gratë të rrisin nivelet e tyre të estrogjenit. Disa shembuj përfshijnë fruta të tilla si kajsi, portokall, luleshtrydhe dhe pjeshkë. Perimet si karrota, lakër jeshile dhe selino janë gjithashtu të dobishme, sipas MDVIP . Për burrat, avokado, embrion gruri dhe butak mund të ndihmojë në rritjen e niveleve të testosteronit.

Mendoni përtej marrëdhënieve seksuale. Ka shumë mënyra për të shprehur intimitetin seksual, sipas ËebMD . Diskutoni shqetësimet tuaja me partnerin tuaj dhe nëse është e nevojshme, flisni me një terapist seksi. Disa çifte të moshuara zbulojnë se jeta e tyre seksuale është në të vërtetë më e mirë ndërsa plaken sepse kanë më shumë kohë dhe privatësi, si dhe një histori intimiteti dhe besimi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga