LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Dëshironi të humbisni peshë shpejt?/ Kjo është dieta e duhur për ju

23 Shtator 2021, 09:53, Lifestyle CNA
Dëshironi të humbisni peshë shpejt?/ Kjo është dieta e

Në përpiekje për tu dobëuar shpesh ne i bëjmë shumë dëm vetes, sepse arrijmë në nje pikë që humbim rezistencën dhe shëndetin tonë.

Prandaj është shumë e rëndësishmë të zgjedhim ato më natyralet dhe më pak të dëmshmë.

Një prej këtyre metodave është konsumi i Ujit. Mbase na duket një mënyrë jo efikase por jo, uji na ndihmon jo vetëm për të pastruar organizmin tonë por edhe për tu dobësuar.

Nëse e konsumojmë ashtu si duhet me dietën me ujë mund të humbisni nga gjysmë kilogrami në ditë.

Ja si duhet ta balanconi gjatë ditës:

Një gotë e madhe e ujit apo çajit apo lëngu natyral. Pemë e lëngje mund të hani e pini sa të doni

Një gotë e madhe e ujit, çajit apo lëngu natyral. Disa fruta, sipas mundësisë kombinojini në lloje të ndryshme. Në varësi nga periudha kohore e vitit, ujë më së shumti përmbajnë: rrushi dhe citroni në vjeshtë dhe dimër; pjepri dhe shalqiri në pranverë dhe verë.

Një gotë e madhe ujë para buke dhe një gotë çaj pas buke. Menyja përbëhet nga perimet të papërpunuara, në masë sa të dëshironi ju, me uthull, vaj, limon apo mëlmesa sipas dëshirës. Salatës mund t?i shtoni edhe ullinj. Guxoni të hani secilën lloj të salatave të papërpunuara dhe të konservuara: selino, sallata e jeshile, karrota, spec, tranguj, qepë, misër, sojë, domate?

Një gotë e madhe me ujë apo çaj natyral. Një gotë qumësht apo jogurt, apo 30 gram djath ose ndonjë frut.

Pini një gotë ujë para buke dhe një filxhan çaji pas buke, 100 gr. mish (pule apo viçi) ose 150 gr. peshk, apo një vezë me perime dhe pemë.

Kini parsysh: Pini të paktën tetë gota ujë në ditë, ndërsa të ushqyerit duhet të jetë i pasur me gjëra që përmbajnë shumë ujë, siç janë pemët dhe perimet.

Dhe mos harroni, ashtu siç thamë edhe në fillim të artikullit asnjë dietë nuk është absolutisht e mirë për shëndetin tuaj. Prandaj, para se të kaloni në një ?regjim? të ri ushqimi, kërkoni një këshillë nga mjeku./CNA.al

Lajmet e fundit nga