Connect with Us

Basha gati ekipin e ri/ Zbulohen lëvizjet në PD, çfarë pritet të ndodhë nesër

Politikë

Basha gati ekipin e ri/ Zbulohen lëvizjet në PD, çfarë pritet të ndodhë nesër

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

Ndërsa pushimet e verës po mbarojnë, shtatori duket se risjell në skenë politikën shqiptare, dhe lëvizjet e tyre të radhës.

Nga njëra anë në kryeministri Edi Rama ka njoftuar se javën e ardhshme pritet të shpallet qeveria e re, ndërsa sot është mësuar se në datën 2 shtator, PS do të mbledhë Asamblenë.

Por, ndërkohë, lëvizje priten edhe në Selinë blu.

Ditën e hënë, Partia Demokratike pritet të mbledhë Këshillin Kombëtar, ku pritet të zgjidhet pasuesi i Bujar Nishanit, Kryesia e re, Sekretariatet, Departamentet, por edhe organet e tjera brenda partisë.

Zbulohet mesazhi i Bardhit për demokratët/ Tani nis analiza, në 17 korrik Kuvendi
   Lulzim Basha, Gazment Bardhi

Në një njoftim të shpërndarë nga Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi thuhet se “Të nderuar anëtarë të Këshillit Kombëtar,

Ditën e hënë, datë 30 Gusht 2021, ora 18:00, do të zhvillohet mbledhja e Këshillit Kombëtar të PDSH, me këtë rend dite:

1. Konstituimi i Këshillit të ri Kombëtar dhe zgjedhja e Kryetarit të Këshillit Kombëtar.

2. Zgjedhja e Kryesisë dhe Sekretariatit të Partisë; e Kryetarit të Komisionit të Apelimit, Integritetit dhe Etikës; e Komisionit Zgjedhor; dhe të Bordit Financiar të Partisë.

3. Njoftimi i përbërjes së Kryesisë së Grupit Parlamentar të PD.

4. Caktimi i drejtuesve te Departamenteve të Këshillit Kombëtar.

Mbledhja do të zhvillohet në Sallën e Mbledhjeve, Kati i II, Selia e PD.

Por, çfarë pritet të ndodhë

Në fakt, ashtu sikurse CNA.al e ka raportuar mësohet se Basha ka gati ekipin e tij, ndërsa mbledhja e Këshillit Kombëtar ditën e hënë duket të jetë një formalitet, për të konfirmuar të zgjedhurit e tij.

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show
Alfred Rushaj, Jorida Tabaku

Emrat janë vendosur, ndërsa Këshilli do të mblidhet formalisht, ku pritet të bëhet një votim i kontrolluar. Anëtarët janë njoftuar se kë do të votojnë.

Lëvizja e nënkryetarëve

Dy emra që pritet të lëvizin janë nënkryetarët e PD, Edi Paloka dhe Edmond Spaho.

CNA.al ka mësuar se vendin e tyre me shumë gjasë do ta zënë Alfred Rushaj dhe Jorida Tabaku.

Grida Duma

Ndërkohë, pas Rushajt dhe Tabakut, CNA.al ka mësuar se një nga vendet e nënkryetarëve mund ta marrë deputetja Grida Duma. Po ashtu edhe Ledina Mandia, pritet të marrë një post drejtues në Partinë Demokratike.

Një emër i cili nuk lëviz, është besniku i Lulzim Bashës, Gazment Bardhi, i cili mesa duket do të vijojë të mbajë postin e Sekretarit të Përgjithshëm.

“Surpriza” në departamenta

Lëvizje pritet të ketë edhe në Departamente. Pasi i shkriu katër vite më parë, tashmë Basha kërkon të rikthejë departamentet, me të cilat mund të bëjë edhe “qokat” e radhës, për servilët që i rrinë nga pas.

LEXO EDHE:  Gazeta SOT, raporton aleance Rama-Basha/ Ja pazaret

Basha mesa duket luan me variantin bëj e prish, e pastaj ribëj prapë.

Sikurse është raportuar nga CNA.al në departamente pritet të ketë shumë emra që do rivalizojnë që nga Enkelejd Alibeaj, Kreshnik Çollaku, Ervin Salianji, Luçiano Boçi, Gazmend Koduzi, Bardh Spahia, Fitim Zekthi, Ina Zhupa, Orjola Pampuri e deri tek Flamur Noka apo Oerd Bylykbashi dhe Ivi Kaso.

Shumë nga emrat do jenë edhe personazhet që kanë pasur vullnetin më të madh dhe që kanë mbeshtetur Lulzim Bashën në çdo aksion dhe dështim të tij politik, me shumë gjasë do marrin “shpërblimin” e tyre.

Edhe Kryesia nuk do ti shpëtojë “rokadës”.

Fakti i ndryshimeve që do bëhen në sekretariat, departamente etj do sjellë që shumë nga emrat aktualë të kryesisë të largohen, si Fatbardh Kadilli, Eno Bozdo, Florjon Mima, Endri Hasa etj.

Pra, mbledhja e Këshillit Kombëtar ditën e hënë, nuk do jetë asgjë më shumë sesa konfirmim I atyre emrave, që tashmë mesa duket janë vendosur nga Lulzim Basha dhe do bëhet vetëm një votim formal.

Edhe pas tetë vitesh në opozitë, dhe pas humbjes së zgjedhjeve të radhës, ku i siguroi Ramës mandatin e tretë, sërish Basha vjen me një ekip që në fakt nuk është se sjell ndonjë shpresë./CNA.al

CNA.al zbulon nënkryetarin e tretë të PD dhe zyrtaren e re të Bashës

Lëvizjet e fundit në PD/ Rushaj dhe Tabaku nënkryetarë, Bardhi ruan postin

Basha kthehet nga Hollanda/ Mbledh Këshillin Kombëtar dhe shkel statutin e PD

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

“Edhe shoku Enver bënte mbledhje byroje”/ Topalli paralajmëron Bashën: Pak kohë të ka ngelur

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka reaguar me tone të forta, pas vendimit personal të Lulzim Bashës për të shkarkuar Flamur Nokën, nga nënkryetar i Komisionit të Sigurisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Topalli paralajmëron Bashën, se edhe pak kohë do të ketë vulën e PD.Sipas Topalli, Kuvendi Kombëtar do i heqë Bashës edhe karrigen, edhe vulën.

“Luli paska përjashtuar prap me vendim personal sonte në darkë. Kësaj here rradhen e kishte Flamur Noka, që është rritur në Partinë Demokratike. E paska shpallur armik të brendshëm! Në fakt e paska nderuar Flamurin. Shoku Enver bënte mbledhje byroje në raste të tilla. Dmth kur anëtarësia e Partisë është ngritur për të hequr Lulzimin, ky i fundit shkarkon Noken. Edhe për pak kohë do ketë vulën. Gjatë këtyre ditëve do shpallë edhe përjashtime të tjera… deri kur Kuvendi Kombëtar do i heq edhe vulën bashkë me karrigen Lul Vulës.”-shkruan Jozefina Topalli./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Vendimet e natës së Lulzim Bashës”/ Tritan Shehu: Sa më shpejt të mbajmë Kongresin

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti demokrat Tritan Shehu ka reaguar ashpër pas vendimit të Lulzim Bashës, për “shkarkimin” Flamur Nokës si numri dy i Komisionit të Sigurisë.

Shehu e ka quajtur veprimin e Bashës, si vendim të natës, një cikël ky që ka nisur me ish-kryeministrin Sali Berisha.

Vazhdon cikli i ndëshkimeve të natës nga Z.Basha.

Po lexoj në media se Z.Noka qenka shkarkuar nga detyra e tij si N.Kryetar i Komisionit të sigurisë, dhe për me shumë është paralajmëruar për përjashtim nga Grupi Parlamentar….sepse paska folur a thënë diçka!

Sikur Noka të ishte Zhukovi i BS, që u shkarkua në ajër nga frika se mos nxirrte tanket në Moskë në mëngjes.

I dyti, “ndëshkim“ ky, pa asnjë vendim kolegjial, pa u pyetur asnjë forum, as grupi vetë, i marrë nga Z.Basha në orët e vona.

Fill mbas atij për z.Berisha.

Të dyja arbitrare, pa respektuar rregullat, statutin, parimet e demokracisë”, ka shkuar Shehu në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Akuza e Murrizit/ Genc Pollo dhe Alibeaj sabotuan fushatën e PD

LEXO EDHE:  “Zgjedhjet në universitete si ato të 30 qershorit”/ Vokshi: Kutitë e votimit kishin logon e PSSipas tij, vendimet e natës së Bashës janë të pavlefeshme, janë nul.

“Ngjarje këto krejtësisht të gabuara për një Parti Demokratike!

Ngjarje këto, që në fakt janë krejt në kundërshtim edhe me atë që ne duhet të bëjme e të realizojmë.

Në vend që të rrëzojmë Ramën po “rrëzojmë” veten tonë.

Një element më shumë ky, që tregon sa i domosdoshëm është Kuvendi i ynë Kombetar, për të diskutuar e debatuar sëbashku, për të dalë nga kjo spirale kaq e rrezikshme ndëshkimesh e përjashtimesh, që po u la kështu asnjë nuk mund të parashikojë deri ku do shkojë e si do të përfundojë.

Një gjë mund ta parashikojmë, faktin se kjo metodikë, këto “masa” nuk ndjellin asgjë të mirë për PD; demokratët, demokracinë shqiptare.

Prandaj sa më shpejt të shkojmë në Kongresin tonë”, shkruan më tej Shehu./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shkarkimi i Bashës/ Paralajmëron Nishani: Dhjetori do ta gjejë PD-në me ndryshime të mëdha

Publikuar

-

Nga

Nishani tregon “hallin e madh” të Bashës/ Ja pse mblodhi Kuvendin Kombëtar

Ish-presidenti Bujar Nishani, teksa ka komentuar situatën brenda partisë, ku shprehu sigurinë se me mbledhjen e Kuvendit të Partisë Demokratike mund të shkohet edhe për shkarkimin e Lulzim Bashës.

I ftuar në “Real Story” Nishani theksoi se përvjetori i themelimit në dhjetor do ta gjejë PD-në me ndryshime të mëdha.“Berisha përfaqëson sot mazhorancën e PD. Unë kam besim se gjërat do të shkojnë siç duhet të kishin shkuar. Ne kemi shkuar tek Kuvendi Kombëtar nuk kemi ngelur tek Këshilli. Kuvendi ka të drejtë të shkrijë partinë dhe rithemelimin e saj. Por unë mendoj se përderisa ka një mazhorancë shumë të fortë brenda kësaj mund të bëhen ndryshime në status. Mund të shkohet edhe në një referendum për çështje të tjera, edhe për shkarkimin e Lulzim Bashës. Përvjetori i themelimit të PD do ta gjejë atë me një ndryshim të madh.  Është momenti i një bashkimi i madh. Dua të sjell një emocion që ndodh tek njerëzit. Kundërshtari politik margjinalizohet. Demokratët janë pushuar nga puna, nuk u hapen dyert. Pra demokratët duhet të vijnë në pushtet, për interesat  e kujtdo. Sistemi politik është në krizë dhe me veprimin e fundit të zotit Basha është edhe në krizë identiteti./CNA.al

LEXO TE PLOTE