LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtyrja e vitit të ri shkollor/ Reagon PD: Dështimi i radhës i Qeverisë

20 Gusht 2021, 10:55, Politikë CNA

Shtyrja  e fillimit të vitit të ri shkollor me dy javë, ka sjellë edhe reagimin e Partisë Demokratike. Nga selia e PD-së, deputetja Albana Vokshi, është shprehur se dy javë mësim plotësues nuk mbulojnë dot dështimin e qeverisë me mësimin online gjatë dhe pas karantinës.

? Dy javë shtyrje e shkollës nuk mbulon dot të vërtetën se qeveria nuk financoi asnjë qindarkë shtesë për mësim cilësor online. Mijëra fëmijë nga familje të pamundura nuk iu dha mundësia për të ndjekur pa ndalesa mësimin online. 2 javë shtyrje e mësimit tani, me shumë gjasë, nuk ka lidhje fare me mësimin plotësues, përderisa ai nuk është me detyrim?, ka deklaruar Vokshi.

Ajo ka shtuar se ky është një dështim i ri i qeverisë, i cili do të paguhet sërish nga nxënësit, mësuesit dhe prindrit.

?Fëmijët kanë nevojë të shkojnë në shkollë në kohën e duhur. Qeveria nuk mund të fshihet pas justifikimit me zgjatjen e mësimit plotësues. Fëmijët tanë nuk kanë pse bëhen mish për top per shkak të llogarive politike apo te dështimeve të Edi Ramës për të siguruar arsimim normal?, ka përmbyllur Vokshi./CNA.al

Lajmet e fundit nga