LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Strehimi i afganëve në Shqipëri/ Justifikohet Rama

18 Gusht 2021, 10:04, Politikë CNA
Strehimi i afganëve në Shqipëri/ Justifikohet Rama

Kryeminsitri Edi Rama ka reaguar pas kritikave të shumta për shkak të strehimit të afganëve në Shqipëri.

Rama është shprehur se është shqetësuese të lexosh se Shqipëria po i strehon afganët pasi kështu e ka kërkuar SHBA.

Përmes një postimi në Twitter, Rama thotë se Shqipëria po e bën këtë si një vend i NATO-s dhe se i detyrohemi traditës dhe të kaluarës tonë si refugjatë.

?Është kaq shqetësuese të lexosh se Shqipëria po i strehon afganët vetëm sepse na kërkuan SHBA, pasi është qesharake t’u kthesh kurrizin atyre dhe të fajësosh vetëm SHBA. Ne të gjithë jemi atje si vend anëtare ne NATO dhe këta njerëz ishin atje për ne, sepse besonin në idealet për të cilat qëndrojnë SHBA dhe BE.

Shqipëria po përmbush përgjegjësinë e saj si një vend i NATO-s dhe për shkak të asaj që jemi. Ne mund të mos jemi të pasur, por ua kemi borxh miqve tanë afganë në nevojë, dhe i detyrohemi traditës sonë, të kaluarës sonë të afërt si refugjatë, dhe gjithashtu për kujtesën që fëmijët tanë do të trashëgojnë.

Largimi nga këto vlera themelore është turp nga më të mirët e vetes, të historisë sonë dhe të idealeve që bota demokratike supozohet të promovojë jo vetëm me fjalë, por edhe me vepra?, shkruan Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga