LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama flet për mediat spanjolle/ “Brenda javës do të mbërrijnë 1 mijë afganë në Shqipëri”

18 Gusht 2021, 12:36, Politikë CNA
Rama flet për mediat spanjolle/ “Brenda javës do të

Shqipëria është një nga vendet që ka pranuar strehimin e shtetasve afganë, pas situatës në Afganistan ku talebanët kanë marrë nën kontroll gjithçka.

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë për mediat spanjolle ka bërë me dije se në Shqipëri, këtë javë pritet të mbërrijnë 1,000 azilkërkues.

Më tej, media spanjolle shkruan se Shqipëria dhe Kosova janë dy vende të vogla në Europë të cilat kanë pranuar të strehojnë refugjatët që largohen nga Afganistani.

Kujtojmë se nga momenti në moment pritet që në vendin tonë të mbërrijnë rreth 300 afganët e parë, që do të strehohen në hotele dhe konvikte të Tiranës dhe Durrësit./ CNA.al

Lajmet e fundit nga