LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lista e plotë dhe pritëse e kandidatëve për deputetë të opozitës në zgjedhjet e 25 Prillit/ Surpriza me rirenditjen e KQZ

20 Gusht 2021, 09:50, Politikë CNA
Lista e plotë dhe pritëse e kandidatëve për deputetë

Sipas të dhënave zyrtar,e CNA.al sjell më poshtë emrat pritës në listë.

Gjatë sesioneve parlamentare ndodh që shumë kandidatë të listave pritëse të hyjnë si deputetë, kjo për shumë arsye. Ka largime, emërime diplomatike,  nw institucione të tjera, apo deri tek kandidimet për pushtetin vendor.

Rirenditja e listës në fakt ka nxjerë në pah edhe dobësinë dhe klientelizmin e Lulzim Bashës në renditjen e tyre. Në disa qarqe më të votuarit nuk kanë hyrë si deputetë si në Fier, Durrës e Shkodër. Ka qarqe ku kanë hyrë deputetë më një grusht votash dhe të tjerë me mijëra janë jashtë.

Zgjedhjet e 25 Prillit patën edhe fenomene si Luçiano Boçi në Elbasan i cili e ?theu? listën e PD duke e ri-renditur atë.

Lista e Beratit i treti Bujar Hoxhaj, por mungesa e përfaqësimit gjinor fut një zonjë si mw e votuara, Afërdita Gjini.

Në Dibër,  Edmond Isaku i pari në listën pritwse, një nga kandidatët më të votuara në këtë qark.

Në Durrës, në listë pritese për Opozitën është Igli Cara më i votuari i qarkut, i cili i shtati nuk mundi të fitonte me gjithë pazarët e tij me Lulzim Bashën. Cara ka 6952 vota dhe është më i votuari i Opozitës.

Në Elbasan hyn Qani Xhafa, i cili është rritur një vend nga lista fillestare e kandidimit.

Në Fier është Agron Kapllanaj, i cili ka 9274 vot. Mw i votuari në kwtë qark për Opozitën, i shtati në listë ka ngelur aty ku u kandidua, por për një grusht votash nuk mundi të thyente listën.

Në Gjirokastër, s?ka surpriza si gjithmonë pret dhe nuk hyn kurrë deputet ka 30 vite Roland Bejko.

Në Korçë, i pari në listën pritëse është Andrea Mano, i cili ka rikuperuar një pozicion, por nuk mundi të thyente listën.  Lulzim Basha e kandidoi për herë të dytë si deputet jashtë listës fituese.

Në Kukës nuk ka surpriza në listë asshtu si në Gjirokastër.

Në Lezhë në listën pritëse si më e votuara është Elda Hoti.

Në Shkodër Bardh Spahia me 7219 vota është më i votuari në qark nga renditja. I shtati  ka dalë i gjashti dhe kryeson listën pritëse.

Në Tiranë i pari në listën pritëse është Petrit Doda, i pasuar nga Orjela Nebiaj dhe Asllan Dogjani.Të tre me shpresën se mund të largohet Sali Berisha, por edhe ndonjë prej deputetëve të kandidojë për Bashkinë e Tiranës.

Në Vlorë në krye të listës pritëse është Gezim Ademaj i cili ruan pozicionin e tij në listë./CNA.al

Lajmet e fundit nga